Karantinayı yaşanabilir hale getirme yolları!

Salgının halen devam etmekte olduğu gösterilen, insanlar üzerinde derin bir etki bırakmakta olduğu gözlemleniliyor. Kovid-19 tecritini atlatmanın yolu düzenli yaşamdır. Bu durumda izolasyonda geçirdiğimiz bu günlerde hayatımızda yaptığımız günlük rutinlere devam edilmesine uyulmalıdır. Yaşamımızın tüm aktivitelerini evin dağınıklığını toplamak, düzene göre oluşturmayı programlamalıyız. Bu konuda kişisel olarak gelişim açısından ısrarcı olma yolunda ileri götürebilmelidir. Peki evdeki zamanınızı nasıl geçirmek istersiniz?

İlk adımlardan biri, ideal yaşam tarzınızı gerçekten gözünüzde canlandırmaktır. Karantinada geçirilecek zamanları, yaşamdan zevk almamızı teşvik edecek şekilde planlamalı ve düzenlemeliyiz. Bu planlamadan dolayı duyguyu da katarak daha huzurlu ve sağlıklı bir yaşam atmosferi oluşturabiliriz. Yapacağımız basit düzenlemelerle her gün karantinadan önce hayatımızdaki günlük iş akışımızı devam ettirmeye çalışabiliriz. Bu konuda iş yükü artmış olmakla birlikte ev kadınlarının rutin işleri değişmediğinden onlar açısından aynı scalayı devam ettirmek yeterli olacaktır. Çalışan tüm insanlarda günlük işlerini online yapabilenler içinde durum ev hanımlarından farklı değildir. Geriye kalanlarımızda kendimize yeni uğraşlar edinebiliriz, kitap okuyabilir, ev işlerinde yardımcı olabiliriz.

Toparlanma için koyduğunuz hedefi düşünmek çok önemli bir adım fakat riayet edilmesi gereken çok özel bir sıra vardır. Birçoğu başladığı ilk sıra; kıyafetlerle başlar, daha sonra kitaplara, belgelere, çeşitli diğer eşyalar ve ardından duygusal ögelere geçersiniz. Ama her zaman kıyafetlerle başlarız. Bu zor dönemde insanların bazı eşyalardan kurtulmasının zor olabileceğinin farkında olduğu belirtildi. İnsanoğlu aktiviteye uygun adımla başlayarak aktiviteye sadık kalma çabasıyla mutlu olarak bitirebilmelidir. Bu aktivitenin içinde düzen konusunda kıyafet, iş dosyaları vb. düzgün bir kategoriye ayırıp veya renklere göre gruplayıp düzenli yaşama büyük bir avantaj sağlar. Birçoğumuzun evden çalıştığı bu dönemde, doğru iş/yaşam dengesini bulmanın her zamankinden daha önemli bir formasyon haline gelmiştir.

“Evde kal” sürecinde normal günlük çalışma düzenimizi, uyku düzenimizi ve yaşam düzenimizi sürdürerek bu zorlu süreçte kendimizi motive etmeliyiz. Bu durumda bu programa uyum sağlayarak mutluluğa ulaşabilirsiniz…

 

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz