Korona günlerinde evde kal(a)mayanlar: Çalışmazsak açız! Biz de insanız, ölmek istemeyiz!

Virüs salgını günlerinde eve kapanma lüksü olmayanlar konuştu: Mecburuz, çalışacağız

Uzmanlar, tüm dünyayı etkisine alan koronavirüs salgınından korunmamanın en önemli yolunun gerekmedikçe evden çıkmamak olduğunu belirtiyor.

Sosyal hayatı derinden etkileyen salgın nedeniyle birçok şirket personeline evden çalışma imkanı getirdi.

Bazı zincir mağazalar da personelinin ve müşterilerinin sağlığını korumak için tedbirler sona erince kadar kepenklerini kapattı.

Ama hayatın devam etmesi için işlerinin başında olan binlerce insan daha var ve çoğu işlerini dışarıda yapmak zorunda kalıyor.

Bakırköy’ün simitçileri: “Evde çoluk-çocuk ekmek bekliyor”

Meydandaki meşhur simitçiler hala dolu olan tezgahlarının başında beklerken bugün ne kadar kazanacaklarını bilmiyor.

O simitçilerden biri Şahin… “Biz emekçiyiz, başka bir gelirimiz yok” diyerek salgın günlerinde neden dışarıda olduğunun açıklamasını yapıyor ve içinde bulunduğu durumu 2 kelimeyle özetliyor: Çalışmazsak açız!

“Allah’a sığınıp elimizi yıkıyoruz”

Koronavirüs nedeniyle derinleşen kriz dolmuşçu esnafını da etkilemişe benziyor.

Sabahtan bu yana 1 servis yapabildiğini söyleyen bir dolmuşçu, “Başka gelir kaynağımız yok” diyor. Aldığı önlem ise ıslak mendil ve kolonya.

Diğer bir dolmuşçu da aynı durumda; “Aslında iş de yok. Burada nöbet tutuyoruz. Bomboş bekliyoruz” diyen dolmuşçu esnafının aldığı önlem ise “Allah’a sığınmak ve el yıkamak”

İlçede restoran işleten Emre Hadioğlu işlerinin son günlerde 3’te 2 oranda düştüğünü söylüyor ama umutlu: Bunu da atlatacağız inşallah.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz