Koronavirüs Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap: Sağlıklı kişilere maske ve eldiven önermiyoruz!

Koronavirüs vakasının Türkiye’de de görülmesinin alınması gereken önlemler merak edilmeye başlandı. Virüsle ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap “Sağlıklı kişilere maske ve eldiven önermiyoruz” dedi. Prof. Dr. Azap; ayrıca virüsün dünyanın yüzde 40-50’sinin etkileyebileceğini belirtti.

“DÜNYANIN YÜZDE 40-50’SİNİN ETKİLENECEĞİ HESAPLANIYOR”

Koronavirüsün biraz grip virüsüne benzediğini belirten Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, “Hem klinik bulgular nedeniyle grip virüsüne benziyor hem de yayılım özelliği ile grip virüsüne benziyor.Yapılan bir takım matematiksel modellemeler var. Bu modelleme çalışmalarında önümüzdeki bir yıl içinde dünyanın yüzde 40 ila yüzde 50’si bu virüs ile karşılaşacak gibi hesaplamalar yapılıyor” dedi.

“VİRÜS GENELLİKLE ELLE BULAŞIYOR”

Koronavirüsten korunmanın hijyenin dışında alınacak önlemleri de bulunduğunu açıklayan Prof. Dr. Alpay Azap, “Genellikle ellerle bulaşıyor bu hastalık. O yüzden elimizi yüzümüze, gözümüze ve burnumuza götürme alışkanlığını olabildiğince azaltmamız lazım. Bir diğer önlem ise solunum hijyeni dediğimiz önlemler.

“SAĞLIKLI KİŞİLERE MASKE VE ELDİVEN ÖNERMİYORUZ”

“Maske kullanımını sağlıklı kişilere önermiyoruz” diyen Azap, “Çünkü maske ancak hasta bir insanı ancak bir metreden mesafede 15 dakikadan daha uzun bir süre kalırsanız sizi korur. Onun dışında ekstra bir koruyuculuğu fazladan bir koruyuculuğu yoktur. Tersine maskeyi doğru kullanmadığınızda maske bir enfeksiyon kaynağı olur.

Dengeli beslenmede karbonhidrat, protein, yağ dengesini korumak. Mutlaka yeşil sebze ve meyve tüketmek gün içerisinde. Vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminleri de almış oluyor vücudumuz. Dengeli beslendiğimiz zaman dışarıdan ekstra bir takviyeye vücudumuzun bağışıklık sistemimizin ihtiyacı yok. Eğer özel bir hastalığımız yoksa. Örneğin vücudunuz bir vitamini kullanamıyorsa bunu dışarıdan almak zorunda kalırsınız. Ama onun dışında dengeli beslenmek yeterli” dedi.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz