MTV Zammı Bakanlar Kurulu’nda Yine Görüşülecek

526 0

MTV zammı açıklaması: Yeniden görüşülecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Motorlu Taşıtlar Vergisi zammının Bakanlar Kurulu’nda yeniden görüşüleceğini açıkladı. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek de önce “MTV, tamamen 2018’in başından itibaren alınacak sıfır araçlardan alınacak” dedi, sonra düzeltme yaptı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, sabah saatlerinde katıldığı televizyon programında söylediği ve sosyal medyada gündem olan “Yüzde 40 MTV zammı 2018’de yeni alınacak sıfır arabalar için geçerli” sözlerini düzeltti. Şimşek zammın herkes için geçerli olduğunu söyledi.

Şimşek şöyle konuştu:

“MTV konusunda yanlış bilinen bir şey var. MTV, tamamen 2018’in başından itibaren alınacak sıfır araçlardan alınacak. Şu an aracı olanlar, normal şartlardaki artışlarla vergisini ödeyecek. Ticari taşıtları ilgilendirmiyor.

2018 yılında satın alınacak ikinci araçlarda MTV zammı söz konusu değil. Mevcut 21 milyon araç yüzde 40 vergiden etkilenmeyecek.”

Şimşek, MTV zammının bugün Bakanlar Kurulu’nda konuşulacağını söyledi.

SONRA DÜZELTTİ

Ancak Şimşek, bu sözlerin gündem olmasının ardından programın ikinci bölümünde bir düzeltme yaptı. Şimşek, kanunu yanlış hatırladığını belirterek “Giden kanun benim söylediğimden farklı, onu da düzelteyim. 2018’den itibaren alınan araçlarda bir de değerine göre artış olacak. Yüzde 40’lık artış mevcut araçları kapsıyor” dedi.

Bakan Ağbal’dan yüzde 40’lık MTV zammı yorumu: Zaten yüzde 15 artacaktı

‘MTV’ye yapılacak yüzde 40 zam oranı’ ile ilgili soru üzerine Erdoğan, “Bunu tabii arkadaşlarla görüşmeden böyle bir şeyi ifade etmem doğru olmaz. Ama daha önce motorlu taşıtlara olan zam oranı, aslında çok çok yüklü bir zam oranı değildi. Ama şu andaki zam oranını Bakanlar Kurulu’muz şöyle tekrar bir değerlendirirse, o değerlendirmeden sonra ne yapabilir, tekrar bir düşürme olur mu olmaz mı, o tabii hükümetimizin takdiridir” diye konuştu.

Erdoğan, gazetecinin, “Ama tekrar değerlendirilmesi gündemde sanıyorum” sözleri üzerine, “Şu anda bilemiyorum. Onu ancak Başbakanımızla bir görüştüğümüzde gündemde var mı yok mu, ancak öyle öğrenebiliriz” cevabını verdi.

ŞİMŞEK: ERDOĞAN DEĞERLENDİRİYOR, TALİMAT GELİRSE OTURUP DEĞERLENDİRİRİZ

Bu arada bugün televizyonda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Bize ilk gelen bilgi, sayın Başbakanın bütün bunlarda benzer bir yaklaşım sergilediği yönünde. Bu konu konuşalacaksa bugün konuşulacak. Yeniden bir değerlendirme yapılacaksa bugün yapılacak. Bugün Bakanlar Kurulu var. Sayın Başbakanımızın takdiri” ifadelerini kullandı.

Şimşek, Erdoğan’ın konuyla ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine, “Cumhurbaşkanımızın bir değerlendirmesi söz konusu. Böyle bir talimatı söz konusu olursa oturup değerlendiririz” dedi.

 


Kadir Polat

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Leave a comment