Oruç Tutmanın Yararları Nelerdir? Bunları Bilmiyorsunuz!

Oruç Tutmanın Yararları Nelerdir? Bunları Bilmiyorsunuz!

Ramazan ayı ile birlikte Türkiye’de ve dünyada milyonlarca Müslüman 28 gün boyunca oruç tutacak. Tüm gün boyunca aç ve susuz kalarak gerçekleştirilen oruç ibadetinin insanlara oldukça yarar sağlamaktadır. Hem ruhunu hemde bedenini dinlendiren insan için önemli olan bu ibadetin yararları haberimizin devamında.

Ruhsal ve Sosyal Açıdan Yararları

Ramazan ayı’nın ve oruç tutmanın insanları ve akrabaları birleştirdiği bir gerçektir. Kültürümüz ve öğrenimlerimiz gereği ramazan ayında aileler birbirlerini iftarlara davet eder, camiiler ziyaret edilip topluca ibadetler edilir ve hoş sohbet edilecek ortamda bulunur.

Görev tamamlama ve yerine getirme duygusu ile rahatlama hissiyatına kavuşmak psikolojik olarak insanı rahatlatmaktadır. Bir görevi kusursuz bir şekilde yerine getirdiğimizde ne kadar mutlu oluyorsak, yaratıcımız için gerçekleştirdiğimiz ibadet görevini yerine getirmekte insanı mutlu ve huzurlu kılmaktadır.

Toplu iftarlar vererek hayır işleyebilir ve yardım edebilirsiniz. Ayrıca ramazan ayında verilen zekat ile yardımlaşma duygusu sağlamaktadır. Dünya düzeninin kişileri bireyselleştirmesi ile birlikte insanları bencilliğe itmesi ve insanların yalnızlaşması sonucunda depresyonun artmasına sebep olmuştur. Ramazan ayında birleşen ve yardımlaşmanın en üst noktaya ulaştığı için insanlar 1 ay bile olsa duygularını hatırlayabilmektedir.

Orucun Bedene Sağladığı Yararlar

  • Mide ve bağırsak sorunlarında oldukça yarar sağlar, mide asidinde azalmaya bağlı iyileşmeler görülür.
  • Boşaltımı sağlayan organların dinlenmesi sağlanır.
  • Kilo ve kan basıncında azalma tespit edilmiştir.
  • Alkol ve sigara gibi vücuda zarar veren madde kullanımlarının bırakmakılması sonucu bir takım faydalar sağlanabilir.
  • Oruç insanın şefkat, merhamet ve anlayış duygularını geliştirir.
  • Ramazanla beraber ön yargılar ve küskünlükler ortadan kalkar, toplumsal iletişim artar.
  • Oruç tutmakla bir süre nimetlerden uzak kalan kimse bunların değerini daha iyi anlar. Sahip olduğu nimetlerden bir süre uzak kalmak insana, onları daha iyi korumasını, israf etmemesini ve nimetleri kendisine veren Allah’a daha çok şükretmesini öğretir. Nimetlere şükür ise onların çoğalmasına vesile olur.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz