Pamuk Üreticilerine Önemli Uyarı

Şanlıurfa Valiliği, “Kütlü Pamuklarda Kirlenmeyi Önleme Komisyonu” öncülüğünde pamuk üreticilerine önemli uyarılarda bulundu. Yapılan uyarılarda dikkat çekilen konu ise, pamuğun temiz olması. 

 

Valilik, yaptığı açıklamada pamuğun ekonomideki önemine dikkat çekti. %100 pamuktan üretilen bezlerin ve ipliklerin üretimi zorunlu hale getirilirken, naylon ve sentetik elyaf karışımı gibi ürünlerin kullanılması yasaklandı.

 

Ülkemizin pamuk ihtiyacı %45’lik bir oranla Şanlıurfa’dan karşılanıyor. Üretim miktarı kadar, üretilen pamuğun kalitesi ve temizliği de büyük önem taşımakta. Ayrıca sanayilere ulaşan temiz pamuğun değeri de daha fazla oluyor. Yani pamuğun tarladan toplanıp işlenmeye başladığı süreç çok önemli. 

 

Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Peltek, “Hem elyaf, hem de kalite bakımından değerlendirirsek, Şanlıurfa pamuğu Türkiye’de bir numara. Ancak üreticimiz bu kaliteyi dengede tutma konusunda istenilen sonucu henüz vermedi, bundan sonraki süreçlerde denetimleri artıracağız” ifadelerini kullandı. 

Harun Gencel

Harun Gencel 1991 Trabzon Doğumlu olan editörümüz , Sitemizde güncel olarak haber yazmakta olup aynı zamanda yayınlanan haberlerin kontrollerini de sağlamaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz