“Pazar Yerleri” konulu genelge gönderildi

 Duyulan habere göre,İçişleri Bakanlığının pazar yeri genelgeslerden biri,hijyen kurallarına uyulması şartıyla ve mesafe kuralıyla beraber 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri pazar yerleri 10.00-17.00 pazar yerleri açık olacakmış .

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “PazarYerleri” konulu genelge gönderdi.Gönderilen genelgede, mevsimsel etkiler nedeniyle ürün arzında yaşanan artış, ürünlerin saklama zorluğu ve raf ömürlerindeki kısalık nedeniyle çiftçiler tarafından üretilen tarımsal ürünlerin (yaş sebze-meyve) zayi olabileceği yönünde tespitler bulunduğu belirtildi. Bu sayede , ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler , konuşmalar sonucunda alınan kararlar şu şekilde sırasıyla belirlendi:

 Pazar yerleri açık mı olacak mı ?

Tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs’a denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak.Vatandaşların ikametlerine en yakın pazaryerine gidip gelebilmelerine izin verilecek.

Sadece yaş sebze ve meyve satılacaktır

Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek, temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışına ise izin verilmeyecek. Yoğunluğu önlemek için mevcut pazar yerleri genişletilecek veya ilave pazar alanları oluşturulacak.

Pazar yerleri hangi günler açık ?Saat kaça kadar açık ? 

Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazaryerleri açık olacak.

Mesafe kuralı uyulacakmış 

Pazar yerlerinde Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak.

Pazar yerlerinde zabıta ve personel görevlendirilecek mi ?

 Her bir pazaryerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecek, görevlendirilen personel tarafından pazaryerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli tedbirler alınacak,bu kapsamda içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek.

Hijyen koşulları dikkat edilecek mi ?

Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden,doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılacak.İlgili mahalli idare birimlerince pazaryerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbirler alınacak.

Bunları da sevebilirsiniz