Peşmerge ile Iraklı Ordusu Arasında Ateşkes!

494 0

Irak ordusu ile Peşmerge ateşkes konusunda anlaştı.

ABD liderliğindeki IŞİD karşıtı koalisyonun Bağdat’ta bulunan sözcüsü Ryan Dillon, ateşkes sağlandığını söyledi.

Dillon, Erbil’den yayın yapan Rudaw TV’ye açıklamasında “Bildiğimiz kadarıyla bir ateşkes var. Bunun uzatılmasını, kısa süreli olmamasını istiyoruz” dedi. IKBY yönetiminin düzenlediği tartışmalı referandumun ardından, geçtiğimiz günlerde Irak ordusu Kerkük başta olmak üzere birçok bölgede operasyon düzenlemişti. Operasyonlar sırasında pek çok bölgede Peşmerge güçleri çekilse de, bazı bölgelerde taraflar arasında çatışmalar yaşanmıştı.

ÇAVUŞOĞLU’NDAN İLK TEPKİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak ordusu ile Peşmergenin ateşkese vardığı iddiaları hakkında, “Şimdi tabii hangi kapsamda yaptılar, hangi sonuçları doğuracak bunları göreceğiz. Sadece başlık olarak haber geçti, bunların detaylarına bakmak lazım. Bu sınır kapılarının teslimi yapılacak mı hiçbir çatışma olmadan? Nasıl olacak bunları göreceğiz çünkü bizi de ilgilendirir sınırın diğer tarafında kimin olduğu. Takip edeceğiz.” dedi.


Kadir Polat

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.