Sevgililer gününde en çok ne alınıyor?

261 0

14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla sevdiklerini mutlu etmek için hediye arayanların tercihi online alışveriş siteleri oldu.

İSTANBUL (AA) – EDA TOPCU – Sevgililer Günü dolayısıyla tüketiciler bu yıl ki hediye seçimlerinde yine “kalpli” ürünlerden vazgeçmezken, ortalama hediye bedeli 300 lira oldu.

14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla sevdiklerini mutlu etmek için hediye arayanların tercihi online alışveriş siteleri oldu. Getirdiği kolaylık ve çok sayıda ürün seçeneği ile e-ticareti tercih eden tüketicilerin sayısında önemli artış yaşanırken, bu sene hediye seçiminde trendler pek değişmedi.

Geleneksel hediyeleri tercih eden müşterilerin yanı sıra kadınlar daha çok kitap, erkekler ise kozmetik siparişi verdi.

Kalpli balonlar, mumlar, kalpli konfetiler en çok satın alınan ürünler arasındaki yerini bu yıl da korurken, 18-24 yaş aralığında ağırlıkla teknolojik ürünler, hobi ürünleri, sinema biletleri ve oyuncaklar, 25-36 yaş aralığında ise mücevher, kol saati, cep telefonu, dizüstü bilgisayar tercih ediliyor.

2018 yılına göre Sevgililer Günü alışverişlerinde yüzde 60’a yakın bir artış bekleniyor.

AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi 14 Şubat haftasının sektörün en yoğun dönemlerinden olduğuna dikkati çekerek, tüketicilerin bütün hediye alternatiflerini artık e-ticarette bulabildiğine işaret etti.

Dolayısıyla çok büyük bir ürün gamı üzerinde ve çeşitli kategorilerde yoğun çalışma yapılması gerektiğini belirten Ekmekçi, şunları kaydetti:

“Bu dönemde çok kategorili e-ticaret şirketleri elektronikten modaya, sağlık ve güzellikten spor kategorisine kadar milyonlarca üründe kampanya çalışması yapıyor. Her zevke ve bütçeye uygun ürünler seçiyor ve bu ürünler için hem kampanya hem de pazarlama çalışmaları yürütüyor. Diğer taraftan stok ve kargo yönetimi de tüketicilerin bu özel günde kusursuz bir müşteri deneyimi yaşamaları adına kritik önem taşıyor.

Bu yıl çiçek, peluş oyuncak gibi geleneksel hediyelerden ziyade çiftlerin ilgi alanlarına yönelik daha spesifik ürünlerin tercih edildiğini gözlemliyoruz. Tabi ki geleneksel hediyeleri tercih eden tüketicilerin sayısı yine de azımsanmayacak derecede yüksek. Bir de bu yıl etkinlik bileti, otel rezervasyonu gibi deneyim odaklı hediyeler fiziksel hediyeler kadar çok tercih ediliyor. Bu yıl 2018 yılına göre Sevgililer Günü alışverişlerinde yüzde 60’a yakın bir artış bekliyoruz.”

“Kalpli balonlar, mumlar, kalpli konfetiler gibi ürünler en çok satın alınanlardan”

Geçtiğimiz yıl en çok sağlık ve güzellik kategorisinin tercih edildiğini anımsatan Ekmekçi, bu yıl da bu kategorinin çok ilgi gördüğünü aktardı.

Ekmekçi, özellikle parfümün hem kadınlar hem de erkekler tarafından rağbet gören ürünler arasında bulunduğunu belirterek, “Bununla birlikte takılar, aksesuarlar, mücevherler, çantalar ve cüzdanlar da en çok tercih edilenler arasında. Cep telefonları, bilgisayar ürünleri de Sevgililer Günü’nün favori hediyelerinden. Ayrıca, Sevgililer Günü’nün vazgeçilmezi olarak, çiçek ve çikolata satışlarında da artış olacağını ön görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tüketicilerin bu özel günde risk almamak adına sıklıkla alışverişlerini aynı gün ya da ertesi gün teslimat seçeneğiyle yaptıklarını bildiren Emre Ekmekçi, bu nedenle hediye alışverişini son dakikaya bırakan tüketici sayısının oldukça fazla olduğunu vurguladı.

Geçtiğimiz yıl Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre, Sevgililer Günü haftasında kartlı satışlarda yüzde 17 oranında artış yaşandığını anımsatan Ekmekçi, şu bilgileri verdi:

“8,3 milyar TL’lik satış gerçekleşmişti. Türkiye’de her yıl e-ticaretin çok daha fazla tüketicinin hayatına girdiğini rakamlarla da çok net gözlemleyebiliyorken, 2019 yılında bu oranların üzerine çıkabileceğimizi ön görüyoruz. Sektör genelinde ortalama sepet tutarı yaklaşık 300 TL. Kalpli balonlar, mumlar, kalpli konfetiler gibi ürünler en çok satın alınanlardan. Kadınlar eşlerine, sevgililerine en çok kitap, parfüm, tıraş makinesi, kol saati gibi ürünler hediye ederken, erkekler en çok kozmetik, parfüm, cep telefonu ya da elektronik ürünler almayı tercih ediyor.”


Harun Gencel

Harun Gencel

Harun Gencel 1991 Trabzon Doğumlu olan editörümüz , Sitemizde güncel olarak haber yazmakta olup aynı zamanda yayınlanan haberlerin kontrollerini de sağlamaktadır.