Sığınmacılar tatile nasıl gidebiliyor?

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, bayramda ülkelerine giden Suriyeli sığınmacıların geçici koruma statüsünden çıkarılarak yardımların kesilmesi gerektiğini belirterek, söz konusu kişilerin sığınmacı statüsünden yararlanamayacağını söyledi.

Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacıların her bayram ülkelerine gittikten sonra dönmeleri tartışma konusu olmaya devam ediyor. Kurban Bayramı öncesi Suriyeli sığınmacıların sınırdan geçişleri başlarken, son açıklanan rakamlara göre bayram tatili için sınırı geçen Suriyelilerin sayısı 10 bin 200’ü buldu.

“SINIRI GEÇEN SURİYELİLERİ SIĞINMACI STATÜSÜNDEN ÇIKARILMALI”

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, geçici koruma statüsünde bulunan ve bayramda ülkelerine giden Suriyelilerin sığınmacı statüsünden çıkarılarak yapılan yardımların kesilmesi gerektiğini söyledi. Tanal, “Şartlar düzeldi diye bayramda vatanlarına dönmeleri halinde artık korumadan yararlanamaz” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Suriye’den kaçıp kendi rızasıyla bayram için ziyaret için veya tatil için Suriye’ye dönen sığınmacılar artık uluslararası geçici koruma statüsünde yararlanamaz. Bu kişilerin Suriye’den, Türkiye’ye geri dönmeleri halinde yapılan tüm sosyal yardımlar kesilmelidir.”

“Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu Mad.91 ‘e göre ülkesinde ayrılmaya zorlanmış, ayrıldığı ülkeye geri dönemeyen acil ve geçici koruma bulmak amacıyla kitlesel olarak sınırlarımıza gelen yabancılar geçici korumaya alınır. Şartlar düzeldi diye bayramda vatanlarına dönmeleri halinde artık korumadan yararlanamaz!”

BAYRAM İÇİN SINIRI GEÇEN SURİYELİLERİN SAYISI 10 BİNİ GEÇTİ

Kurban Bayramı’nı ülkesinde geçirmek isteyen Suriyelilerin Hatay’ın Reyhanlı ilçesi Cilvegözü Gümrük Kapısı’ndan çıkışları devam ederken, 8 günde gidenlerin sayısı 10 bin 200’ü buldu.

22 Temmuz günü başlayan çıkışlar 9 Ağustos gününe kadar devam edecek. Suriyeliler beraberlerinde Geçici Koruma Kimlik Belgesi veya pasaportları ve randevu belgesi çıktısıyla Cilvegözü Gümrük Kapısı’na geliyor. Burada yapılan işlemlerin ardından Türkiye’den çıkış yapıyorlar. Suriyeliler beraberlerinde getirdikleri valizleri ve hediyelik eşyaları da Cilvegözü Gümrük Kapısı’ndaki X-Ray cihazından geçirilerek gerekli kontroller yapılıyor. Kurban Bayramı’nı yakınları ile geçirmek isteyen Suriyelilerin çıkışları devam ederken 22 Temmuz’dan bugüne kadar gidenlerin sayısı 10 bin 200’ü buldu. Gümrük muhafaza, polis ve jandarma ekiplerince gerekli önlemlerin alındığı Cilvegözü’nden çıkışlar devam ediyor.

Harun Gencel

Harun Gencel 1991 Trabzon Doğumlu olan editörümüz , Sitemizde güncel olarak haber yazmakta olup aynı zamanda yayınlanan haberlerin kontrollerini de sağlamaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz