Van’da ilk kez uygulanan model, sevdikleriyle görüntülü görüşmede duygusal anlar yaşandı

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezi’nde, ‘Uzaktan erişim ile görüntülü sesli bilgilendirme modeli’ devreye girdi. ‘Uzaktan erişim ile görüntülü sesli bilgilendirme modeli’ ile yoğun bakımda ve kovid servisinde yatan hastalar, yakınlarıyla anlık görüntülü görüşebiliyor. Bu sayede hasta yakınları için uygulama sağlanıldı. İlk görüşme, Van’da koronavirüs tedavisi gören Besi Güler ve oğlu arasında gerçekleşti. Sağlık çalışanlarının yardımı ile hastalar ve yakınlarının görüntülü görüştürülmesini sağlayan sistem ile hastaların tedavi sürecine de büyük katkı sağlanacağı belirtildi.

‘OĞLUMU KARŞIMDA GÖRÜNCE ÇOK MUTLU OLDUM’

Uygulamayla ilk olarak koronavirüs şüphesiyle hastanede yatan Besi Güler ile oğlu Battal Güler görüntülü görüştürüldü. Hastanede kendisine çok iyi baktıklarını belirten Güler, oğluyla yaptığı görüşmede, “Allah burada çalışanlardan razı olsun. Onlara kurban olayım. Bana çok iyi bakıyorlar. Oğlum seni gördüm, daha iyi oldum. İnşallah iyi olacağım, herkese selam söyle” diyerek duygularını ifade etti.

Oğlu Battal Güler ise uzun zamandır görmediğini belirttiği annesiyle hasret giderdi. Güler, “Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Annem 86 yaşında şu anda burada hastanede yatıyor. Ben Muğla’dan geldim. Annemi göremeyeceğim için çok üzülüyordum. Bu hastalığın ne kadar tehlikeli olduğunu da biliyoruz. Bana böyle bir imkan sundukları için hastane yönetimine çok teşekkür ederim. En azından annemi gördüm, çok mutlu oldum. Annem de çok mutlu oldu. Şu an için çok rahat ve sağlık durumu da iyiymiş. İnşallah en kısa sürede aramıza döner” sözlerini dile getirdi.

Van'da ilk kez uygulandı! Duygusal anlar yaşandı - Son Dakika Haber

Başhekim Dr. İliklerden, bu durumu kendi yakınlarıyla görüntülü görüştürülmesinin hastaların tedavilerinde moral ve motivasyon olması için yapıldı. Dr. İliklerden, “Çok iyi bir hizmet olduğunu uygulama sırasında fark ettik. Bugün Muğla’dan annesi için gelen bir vatandaş hastanemize geldi, ama annesini görememekten yakınmaktaydı. Az önce onların birbirlerini görmesini görüntülü ve sesli hasret gidermesini sağlamış olduk. Bu sistem olmasaydı oğlunu göremeyecekti. Ben bir hekim olarak bu sistemin onların tedavi sürecine de katkı sunacağını düşünüyorum” diyerek hastaları mutlu etti.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz