Vikipedia Türkiye Engeli Ne Zaman Kalkacak?

Vikipedia Türkiye Engeli Ne Zaman Kalkacak?

Vikipedia Türkiye engeli devam ediyor mu? Vikipedia Türkiye’de neden engellendi? Vikipedia engellenmesinin kalkacağı tarih belli mi? İşte tüm belirsizliklerin yanıtı haberimizin devamında yer almaktadır.

Wikipedia’nın Neden Engellendiğinin Açıklaması

Vikipedi‘nin çevrimiçi tüm dillerinin engellenmesi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından, Türkiye Cumhuriyeti 5651 sayılı kanunun verdiği yetkiye dayanarak 29 Nisan 2017 tarihinde aldığı idari tedbir kararı sonucu meydana gelmiştir. “Türkiye’yi terör örgütleriyle aynı zeminde gösteren ifadelerin bulunması” engele gerekçe olarak gösterildi.[2] 2 Mayıs’ta verilen itiraz dilekçeleri sonucunda İngilizce Vikipedi’de yer alan Turkish occupation of northern Syria (Kuzey Suriye’de Türk İşgali), Foreign involvement in the Syrian Civil War (Suriye İç Savaşı’na yabancı müdahalesi) ve State-sponsored terrorism (Devlet destekli terörizm) maddelerinde Türkiye’ye ayrılan bölümlerin erişim engeline neden olduğu öğrenildi. Vikipedi’nin kurucusu Jimmy Wales katılacağı World Cities Expo İstanbul 2017 davetli listesinden çıkarıldı. 5 Mayıs’ta Vikipedi’nin bağlı bulunduğu Wikimedia Vakfı, idari tedbir kararı alan Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak kararın kaldırılmasını istedi, fakat itiraz reddedildi.”

BTK Vikipedia’yı Neden Yasakladı

Wikipedia’nın İngilizce sitesinde yer alan “Suriye İç Savaşı’na Dış Müdahaleler” ve “Devlet Destekli Terörizm” başlıklarında dünyadaki pek çok ülkenin geçmişte “terör örgütlerine” verdiği destek ve Suriye İç Savaşı’ndaki rolleri ile ilgili bilgiler ve iddialar yer alırken, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bu sayfalarda Türkiye’yle ilgili içeriklerin kaldırılmasını istiyor.

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, mahkemenin verdiği kararın ardından bu içerikler kaldırılmadan Wikipedia’nın açılmasının mümkün olmadığını söylemişti.

Wikimedia’nın mahkeme kararına karşı 3 Mayıs’ta yaptığı itiraz 5 Mayıs’ta reddedilmişti.

Hukuk profesörü Yaman Akdeniz ise dün Twitter’dan yaptığı açıklamada Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararına ikinci defa itiraz ettiklerini duyurmuştu.

Vikipedia Ne Zaman Açılacak?

Wikipedia’ya erişimin ne zaman kalkacağını söyleyen BTK Başkanı Sayan, mahkeme kararı ile yasaklanan içerikler siteden kaldırılmadan Türkiye üzerinden web sitesine erişimin mümkün olmadığını söyledi.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz