Yavru Vatan KKTC’de Sular Durulmuyor

Türkiye’nin Suriye’ye girmesi ile açıklamalarda bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya tepkiler çığ gibi büyüyor. İktidar partisinin herhangi bir şekilde Rum Kesimi ile müzakere masasında yer almaması gerektiğini belirtti. Karar metninde “Cumhurbaşkanı Akıncının harekât hakkında yaptığı yorumların yersiz olduğu belirtilirken TSK ile Mehmetçiğe selamlar ve sevgiler olsun” diye açıklama yapıldı.

 

Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtına ilişkin olarak “Bizde Kıbrıs’a barış getirmek amacıyla girmiştik. Kan döküldü…” sözleri Kıbrıs’ta birçok tepkiye neden olurken, Türkiye’de tepki göstermişti.

 

KKTC Cumhurbaşkanı İstifa Etmeli

Türkiye’den tepkilerin genel olarak KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “o koltukta artık oturmaması” gerektiği hakkında tepkiler geliyor. Çoğu politikacının bu şekilde yorumlar yapması, sosyal medya üzerinden destekler ile karşılanıyor.

 

Rum Kesimi ile Müzakereler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin tek sorunu müzakereler olarak görülüyor. Bu müzakerelerin gerçekleştirilmesi sürecinde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın kesinlikle yer almaması gerektiği bildiriliyor.

Oktay Salış

Editörümüz Edebiyat Fakültesinden yakın zamanda mezun olup sitemizde güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz