Yerli ve Yeni Bir Ceviz Çeşidi Tanıtıldı

ÖDEMİŞ Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifince seleksiyon ıslahı nezdinde meydana gelen çalışmalar sonucunda yerli ceviz hamlesi ile farklı bir türde çeşit elde edildi. ‘Potamia Erdin’ adında olan ve ceviz çeşidi alanında  hasat ve kooperatifte düzenlenen tören ile tanıtımı yapıldı.

İzmir’in Tire ilçesi içerisinde üretimlerini devam ettiren, emekli doktor Erdin Devrim’in kendi üzerine tescil  aldığı ‘Potamia Erdin’, ceviz türleri arasına adını yazdırdı. Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile beraber  seleksiyon ıslah metodu ile gelişimi tamamlanan ‘Potamia Erdin’ çeşidi, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca birçok testi ile denetim altına alındı. ‘Potamia Erdin’, 26 Ekim 2018’de tescil heyeti tarafından tescili yapıldı. Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifince hazır ceviz türlerine nazaran daha çabuk yetişme gösteren, ince kabuklu, hastalıklara karşı son derece dayanıklı ve meyve verim açısından da yüksek ‘Potamia Erdin’ ilk kez tanıtıldı.

Harun Gencel

Harun Gencel 1991 Trabzon Doğumlu olan editörümüz , Sitemizde güncel olarak haber yazmakta olup aynı zamanda yayınlanan haberlerin kontrollerini de sağlamaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz