Yozgat’ta Bir Çiftçi Dev Lahanalar Üretti

Yozgat’ta bir çiftçi, devasa lahanalar yetiştirdi. Sorgun ilçesinin Burunören köyünde üretilen ve oldukça büyük boyutta oldukları gözlemlenen lahanaların hasatları gerçekleştirildi. Emeklilik yaşamına başladıktan sonra köyüne dönüş yapan ve burada lahana yetiştirmeye karar veren İbrahim Aydoğan, damlama sistemini tarlasına yerleştirdi. Sonraki aşamada, yetiştirme esnasında hayvansal gübre kullanımı yolunu tercih etti. Bu yol, Aydoğan’ın giderlerini azalttı. Koyunlardan elde edilen gübreyi sıvı formda uygulayan çiftçi,  ağırlıkları 15 kilogramla ile 47 kilogram arasında değişiklik gösteren dev lahanaları yetiştirebildi.

Aydoğan’ın amacı, 10 dekar genişliğindeki arazide ürettiği 4 bin 500 adet lahanadan 75 bin lira seviyesinde bir gelire erişebilmek. Aydoğan, dev lahanalar hakkında açıklama yaparken, görüntü yönünden iyi olmakla beraber bu tür lahanaların satış hususunda sıkıntı yaratabildiğini dile getirdi.

Aydoğan, bu büyük lahanaların bakım sürecinin hayli güç olduğunu ifade ederken, dev lahana piyasasının da zahmet isteyen bir piyasa olduğunu söyledi. Yetiştirdiği lahanaları, Sorgun ilçesinin haftalık pazarında alıcılara sunduğunu ileten Aydoğan, lahanaların satış fiyatlarının 15 lira ile 25 lira arasında değişim sergileyebildiğini sözlerine ekledi.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz