YPG/PKK Suriye Toprakların’daki Ermeni Kilisesini Karargâh Olarak Kullandı

Tel Abyad’ı terör örgütlerinden kurtaran Barış Pınarı Harekâtı kahramanları, Ermenilere ait kilisenin teröristler tarafından karargâh olarak kullanıldığını tespit etti. Barış Harekâtı kapsamında kurtarılan Fırat nehrinin doğusundaki Tel Abyad ilçe merkezinde Ermeniler ait olduğu kiliseyi YPG/PKK’nın karargâh olarak kullandığı görüntülendi. Görüntülerden elde edilen bilgilere göre kilisede papazın dua ettiği kısımda bölücü terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın fotoğrafının bulunduğu dikkatlerden kaçmadı.

Elebaşı Öcalan’ın kilisenin iki ayrı yerinde Fotoğrafı bulunuyor. İki ayrı duvara asılmış olan fotoğrafların üzerinde dini semboller ve haç yer alıyor. Karargâh olarak kurulan bölüm Ermeniler için mahremiyet alanı olarak önemsedikleri ve adına horon dedikleri sadece papazın girebileceği özel bir bölümdür. Kilisenin diğer duvarında vaftiz alanının yer aldığı üzerinde Ermenice yazılar bulunan bir köşe görünüyor.

Kilise karargâh olmaktan kurtarıldı

Teröristlerin gasp yoluyla karargâha çevirdikleri mensubu olanların kutsal mabedi Barış Pınarı Harekâtıyla kurtarıldı ve korumaya alındı.

Kilisenin güvenliğinden sorumlu Suriye Milis Ordusu komutanlarından Ebu Abdo “ Tel Abyad’a geldiğimizde kiliseden üzerimize doğru yoğun ateşler geliyordu. Kilisenin zarar görmemesi için karşılık vermeden ve kiliseye zarar vermelerini engelleyecek çatışmadan kaçınarak kiliseyi sağlam bir şekilde kurtardık. Hristiyan ve Ermeni kardeşlerimize sesleniyoruz, Tel Abyad’a geri dönüp Kiliselerinde İbadet yapabilirler. Biz kardeşiz ve sizin güvende yaşamanız için Barış Pınarı Harekâtında gönüllü olarak görev alıyoruz.” dedi

 

Oktay Salış

Editörümüz Edebiyat Fakültesinden yakın zamanda mezun olup sitemizde güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz