2018 Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Bitiyor?

578 0

2018 Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Bitiyor?

2018 zorunlu kış lastiği uygulaması ne zaman sonra erecek? Kış lastiği takmak ticari araçlarda zorunlu halde getirilmişti. Kış lastiği uygulaması hangi tarihlerde son buluyor?2018 Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Bitiyor?

Kar yağmasa da oluşan don ya da havaların soğuması ile mevsim lastiklerinin yere tutunmasında ki performans düşüklüğü fren mesafesini uzatmaktadır. Kış aylarında kaymaya bağlı olan kazaların artış göstermesi ile zorunlu kış lastiği uygulaması kararı alınmıştı. Kış lastiği uygulaması ne zaman bitecek?

1 Nisan 2018’de kış lastiği uygulaması sonra erecek. Kış lastiği takma zorunluluğuna uymayan araç sahiplerine uygulanacak 625 liralık ceza, 1 Ocak 2018’den sonra 715 liraya yükselecek. 2018’den itibaren kış lastiği takmayan araç sahiplerine cezada 90 TL’lik bir artış söz konusu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutulacak. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebilecek.

Kış Lastiği Özel Araçlarda Zorunlu Mu?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, kış lastiğine ilişkin yapılan düzenlemenin hususi olarak tescil edilen taşıtları kapsamadığını, buna karşın şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunluluk taşıdığını ifade etti.

Hususi araçlar için uygulamanın zorunlu olmadığını ancak can ve mal güvenliğiyle güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılmasını tavsiye ediliyor.

Kış Lastiğinin Yararları Nedir?

Kış lastiği sayesinde soğuk havalarda, don olaylarında, karlı zeminlerde tutuşu güçlendirmektedir. Kış lastiği kullanan araçlar karlı yollarda bile patinaj çekmeden yere tutunarak sürüş konforunu ve güvenliğini sağlamaktadır. Kış lastikleri, fren mesafeleri ve yol tutuş performanslarında yaz lastiklerinden farklı özelliklere sahip oldukları için kış aylarında en iyi performansı göstermektedirler. Kış lastikleri yapısal özelliğiyle 7 derecenin altındaki soğuk hava şartlarında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini sürdürür ve güvenli ulaşım sağlar. Sahip olduğu yüksek silika miktarıyla ıslak zeminde yol tutuşunu artırır.

Karlı zeminde ise 50 km hızla ilerleyen yaz lastikli bir araç durabilmek için 63 metreye ihtiyaç duyarken, kış lastikli aracın durabilmesi için 32 metre önce yeterli olabiliyor.

Summary
2018 Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Bitiyor?
Article Name
2018 Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Bitiyor?
Description
2018 zorunlu kış lastiği uygulaması ne zaman sonra erecek? Kış lastiği takmak ticari araçlarda zorunlu halde getirilmişti
Author
Publisher Name
İnternetin Gazetesi

Erhan Yakut

Erhan Yakut

Erhan Yakut 1989 Eskişehir Doğum olan yazarımız , uluslararası ilişkiler bölümü mezunu olup sitemizde haftanın 4 günü haber yazmaktadır.