Tarihi Aşirefendi Han’ın 60 yıllık terzisi

İstanbul’un Fatih semtinde Eminönü hanlar bölgesindeki Aşirefendi Han’da mesleğini icra eden 60 yıllık terzi İzzet Alparslan Terzilik mesleğinin eskisi kadar ilgi görmediğini söylüyor. 18. yüzyılda inşa edilen Aşirefendi Han hala alışverişin can damarlarından biri. Aşirefendi hanın en eski esnaflarından olan terzi İzzet Alparslan hanın en alt katında mesleğine devam ediyor.

Giresun’un Bulancak ilçesinde mesleğine çırak olarak başladı, 14 yaşında İstanbula gelerek Derin Handa kalfa yardımcılığı yaptı. Uzun süren zorlu çalışma ve birikimleri sonucu 1972 yılında kendi işyerini açarak mesleğini taçlandırdı. Yeniden dünyaya gelsem makasımı tekrar elime alırım diyen emektar terzi daha çok esnaf, işçi ve vatandaşa hizmet etsede dönemin ünlülerinden Hulusi Kentmen ve gazeteci uğur dündar gibi ünlülerede kıyafetler dikmiş.

Fason üretimlerin terzilik mesleğinde ısmarlama deyimini rafa kaldırdığını anlatan ALPARSLAN sayısı 100 bile bulmayan siparişler aldığını bu siparişlerin genelde çok zayıf ya da çok şişmanların siparişi olduğunu dile getirdi. Eskileri yâd ederken zamanında Eminönü çevresinde 300 yakın terzi vardı şimdi sayımız bir elin parmağını geçmez diyerek eskiye olan özlemini dile getirdi. Mesleğin değerinin gün geçtikçe azaldığını ve meslekte usta çırak eğitiminin de kalmadığını hatta ilerleyen dönemde usta yetiştirmenin mümkün olmayacağının altını çizdi. El emeğinin yerini seri üretimler aldı. Tüm bunları anlatırken şimdiki zamandan şikâyetçi misin diye soracak olursan değilim. Tekrardan dünyaya gelsem yine aynı mesleği severek yapardım. Gelişen dünyanın teknolojik imkânları var bu yüzden şimdiki nesil çok şanslı. Nesil eğitimli ve bilgili yetişiyor biz gençlere güveniyoruz dedi.

Oktay Salış

Editörümüz Edebiyat Fakültesinden yakın zamanda mezun olup sitemizde güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz