Zeytin, Üreticisinin Yüzünü güldürdü

Manisa ili Salihli ilçesinde geçen sene 50 ton olan zeytin hasadı bu sene 30 ton olmasına rağmen fiyatların yüksek olması sebebiyle üreticisinin yüzünü güldürdü.

Salihli’de yaklaşık 91 bin dekar arazide zeytin hasadına başlandı. Hasadın 2 ay kadar sürmesi beklenen Salihli’de İlçeye bağlı birçok mahallede hem yağlık hem de sofralık olarak zeytinler toplanıyor. Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç’ın aktardığı bilgilere göre, ilçede genelde ekim ayının ikinci haftası toplanmaya başlayan zeytinler çiftçinin arazisine göre 40-50 gün arasında sürer. Çiftçiler günde ortalama 2 ile 4 ton arası zeytin toplar. Akşam üzeri zeytin tüccarlarının kurmuş olduğu tezgaha gelirler zeytinleri kalibresine göre ayırıp tartarlar.

Türkiye genelinde zeytin hasadında düşüş var ama fiyatlar tatmin edici bu sene 6,5 ile 7,75 kadar alıcı buluyor. Zeytin üretiminde damlama sulama sisteminin gelişmesi daha önce zeytin üretmeyen çiftçilere bile cazip gelmeye başladı. ilçede daha önce buğday ekilen araziler zeytinlik olmaya başladı. Zeytin hasadında işçi sıkıntısı genelde çekmiyoruz. Artık tüm ürünler toplanıp bittiği için sadece zeytin toplama işi kalıyor. o sebeple işçi sıkıntısı çekmiyoruz. Dedi

Oktay Salış

Editörümüz Edebiyat Fakültesinden yakın zamanda mezun olup sitemizde güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz