2018 Kadir Gecesi Hangi Gün? İşte O Günün Önemi

103 0

2018 Kadir Gecesi Hangi Gün? İşte O Günün Önemi

Bu yıl kadir gecesi hangi güne denk gelmektedir? Bilindiği üzere kadir gecesinin net bir tarihi yoktur. Ancak tüm islam alemi olarak bir gün kadir gecesi olduğu düşünülmektedir. Verilen işaretler ve anlatılanlar Ramazan ayının son günlerine denk gelmektedir. Peki 2018 Kadir Gecesi hangi güne denk geliyor?

Kadir Gecesi, üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayının yirmi yedinci gecesine rastlamaktadır. Kur’an-ı Kerim’de Kadir Gecesinin Önemi şu şekilde dile getirilmiştir. ” Biz Onu (Kur’an-ı Kerim’i) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır.O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail a.s) her iş için iner dururlar. O gece esenlik, gün ağarıncaya kada sürer.” (Kadir Süresi 1-5 Ayetler)

Müminlerin annesi Hz.Aişe (r.a.) şöyle diyor : -Dedim ki: Ya Resullullah, Kadir Gecesi’ni bilirsem onda ne şekilde dua edeyim? Şöyle buyurdu: – Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa’fü anni. (Allah’ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.)

Peygamberimiz (sav) buyuruyor: “Kadir gecesinde bir defa, Kadir sûresini okumak, (başka zamanda) Kur”ân-ı kerîmi hatmetmekten daha sevâptır. Bu gece koyun sağma müddeti kadar namaz kılmak, ibâdet etmek, bir ay her geceyi ibâdetle geçirmekten daha kıymetlidir.”

2018 Yılında Kadir Gecesi Hangi Güne Denk Geliyor?

2018 Kadir Gecesi 10 Haziran 2018 Pazar günü. (Kadir gecesi Ramazan ayının son gününden birinde yer almaktadır.

Kadir Gecesinde Neler Yapılmalı?

Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli. Üzerinde namaz borcu olanlarin nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar. Süfyan-i Sevri: “Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur’an okuyup sonra dua etmek daha güzeldir” demiştir (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313).
Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli. Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

Summary
2018 Kadir Gecesi Hangi Gün? İşte O Günün Önemi
Article Name
2018 Kadir Gecesi Hangi Gün? İşte O Günün Önemi
Description
2018 Kadir Gecesi Hangi Gün? İşte O Günün Önemi Bu yıl kadir gecesi hangi güne denk gelmektedir? Bilindiği üzere kadir gecesinin net bir tarihi yoktur. Ancak tüm islam alemi olarak bir gün kadir gecesi olduğu düşünülmektedir. Verilen işaretler ve anlatılanlar Ramazan ayının son günlerine denk gelmektedir.
Author
Publisher Name
internetingazetesi.com

İLGİLİ HABERLER