Kimlik Kayıp ve Çalıntı Durumunda Ne Yapılmalı?

262 0

Kimlik Kayıp ve Çalıntı Durumunda Ne Yapılmalı?

Kimlik kayıplarında ya da çalıntı durumlarında vatandaşlar ne yapacaklarını bilmiyorlar. Kayıp kimlik ya da çalıntı durumlarında vatandaş ne yapacak? İşte tüm detaylar haberimizin devamında yer almaktadır.

Kimlik kayıplarında gazeteye ilan vermek ile ilgili bir çok söylenti dolaşmaktadır. Peki bunun gerçekliği ya da gerekliliği nedir? Kimliğini kaybeden vatandaş bunu belgelemek amacı ile gazeteye ilan verebilir. Böyle olunca kaybolan kimliğini belgelemiş olmaktadır. Ancak tek yol bu mudur?

Eski Kimlik Nasıl İptal Ettirilir?

  • Her türlü ihtimale karşı emniyet makamlarına müracaat etmenizi veya gazeteye ilan vermenizi kişisel güvenliğiniz açısından tavsiye etmekteyiz.
  • Kaybettiğiniz  nüfus cüzdanınızın yerine yeni nüfus cüzdanı çıkarıldığı taktirde kaybettiğiniz eski nüfus cüzdanınız hukuken geçersiz olmaktadır.
  • Nüfus Cüzdanları çıkarılırken, çıkarıldığı tarih, Nüfus Cüzdan Seri No ile No bölümleri mevcuttur. Ayrıca arka tarafında da verilen başka bir sayı da vardır. Böylece yeni kimlik çıkartıldığında bu rakamlar da mantıken değişmektedir.

Kayıp Kimlik Çıkarttırma Ücreti Ne Kadar?

Kimlik kayıplarında 2016 yılından itibaren işlemde olan bir ceza işlemi mevcut değildir. Kimliğini kayıp eden vatandaşlara ceza kesilmemektedir. Nüfus Cüzdanlarını kaybedenler için artık para cezası alınmıyor. Bu uygulama 27.01.2016 tarihinden beri geçerli bir uygulamadır. Yasada yapılan değişikli ile idari para cezası tarihe kavuştu. Yerine 2018 yılında değerli kağıt ücreti ödemeniz gerekiyor. O da 37 TL’dir.

Kayıp Cüzdanın Yenisini Çıkartmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

  • Kimliğinizi kayıp ettiğiniz de ya da çaldırdığınızda ilk önce muhtarınıza gitmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü muhtarınız size istenilen tüm bilgi ve belgeleri söyleyecek ve temin etmenizde yardımcı olacaktır.
  • Kimliğiniz yani nüfuz cüzdanınız kaybolduğu yada çalındığını andan itibaren yeni kimlik düzenlenmesi için öncelikle “nüfus cüzdanı talep formu”almanız gereklidir.
  • Bunun için çalışılan kurum yetkilisince yada yerleşim yerinizde bulunan muhtarlıkça düzenlenmesi gereklidir.
  • Son 6 ay içinde çekilmiş 3 biyometrik fotoğraf.
  • Bu talep formu ile Nüfus Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekiyor.
  • Nüfus Müdürlükleri ihtiyaç halinde kimliğinizi kanıtlayan bilgi yada belge talep etme hakkına sahiptir. Bu duruma hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz

Kaybolan Kimlikler İle Şirket Açmaya Son

Tek bir kimlik ile şirket açma devri sona erdi. Kimlik kaybeden vatandaşların bu konuda stres yaşamamaları ancak yine de kimlik çıkartma konusunda aceleci davranmaları gerekmektedir. Kayıp ya da çalıntı kimlik ile ilgili yasal işlemlerin yapılması oldukça zorlaştırıldı. “Resmi işlemler de sadece kimlik bilgileri yeterli olmamaktadır. Ticaret sicili müdürlüklerinin tamamında uygulamaya alınan Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) ile kaybolan ya da çalınan nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaport belgelerindeki bilgilerin kullanılarak şirket kuruluşu yapılmasının önüne geçtik. Böylece vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi yönünde önemli bir adım atmış olduk. Şirket kuruluşlarında bu mağduriyetlere dur dedik.”


İLGİLİ HABERLER