“KAF DAĞININ ARDINDAN” BÜYÜKLERE MASALLAR

615 0

Arter’de yer alan CANAN’ın “ Kaf Dağının Ardında” başlıklı sergisini, Yeni Yüzyıl Üniversitesi Radyo-Televizyon Programcılığı öğrencileri, Proje Uygulamaları dersi kapsamında 13 Ekim 2017 Cuma günü ziyaret etti.

Düzenlediği kişisel ve karma sergilerle çağdaş sanatın görünürlüğüne katkıda bulunan ve bu sergiler kapsamında sanatçılara sunduğu üretim olanaklarıyla Türkiye’de eser üretimini desteklemeyi hedefleyen Arter yeni sergilere ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Arter’in tüm katlarına yayılan ve sanatçının pratiğine kapsamlı bir bakış niteliğini taşıyan “Kaf Dağı’nın Ardında” sergisinin küratörlüğünü Nazlı Gürlek üstleniyor. Sergi, başlığını Arap ve Fars kozmolojisinin efsanevi Kaf Dağı’ndan alıyor ve heykel, fotoğraf, baskı, nakış, video, yerleştirme ve minyatür gibi çeşitli mecralarda üretilmiş eserlere yer veriyor. Sanatçının pratiğini Cennet, Araf ve Cehennem kavramlarıyla okumayı öneren “Kaf Dağı’nın Ardında” sergisinde, CANAN’ın ışık/gölge, iyi/kötü, içsel/dışsal, gerçeklik/hayal, aydınlık/karanlık gibi ikiliklere dayanan ve insan ruhunun bastırılmış yönlerini, cinleri, gerçeküstü yaratıkları ve arketiplere dayanan figürleri ele alan yeni üretimleri üç kata yayılıyor. Çok boyutlu, çok bedenli, mistik, sembolik, şaşırtıcı ve oldukça cazibeli bir evren yaratmayı hedefleyen sergide, sanatçının kişisel olanın politik olduğu düşüncesinden hareketle kendi bedenini kullandığı yapıtları da yer alıyor.

Arter’de 12 Eylül – 24 Aralık 2017 tarihleri arasında gezilebilecek olan CANAN’ın “Kaf Dağı’nın Ardında” başlıklı sergisi Radyo-Televizyon öğrencileri tarafından oldukça beğenildi.

CANAN’ın “Kaf Dağı’nın Ardında” başlıklı sergisi süresince düzenli aralıklarla rehberli sergi turları düzenleniyor. İzleyiciler aynı zamanda ücretsiz sesli rehberleri kullanarak CANAN’ın yapıtları hakkında ayrıntılı bilgi edinme imkânı bulabilir.

ARTER IMG-20171018-WA0008 IMG-20171019-WA0000 59c3a1927af50742804ab88f 69-File1 69-File3
<
>

Haber ve Fotograflar: Derya Çisel KUŞKAN


Semra Tuplek

Semra Tuplek

Semra Tuplek , 1977 İzmir Doğumlu olup sitemizde Gündem ve Ekonomi kategorileri ağırlıklı olmak üzere haberler yazmaktadır.