Nuri Bilge Ceylan, Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin jüri başkanı oldu

Dünyanın en geniş kapsamlı tematik film festivali olan Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin bu yıl ki jüri başkanlığını Nuri Bilge Ceylan üstlenecek.

Bu yıl 18-22 Nisan tarihleri arasında Gaziantep’te gerçekleştirilmesi planlanan ancak salgın nedeniyle ertelenen festival, 14-21 Haziran tarihleri arasında çevrimiçi ortamda düzenlenecek.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği festivalin yedi kişilik Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması jürisinin başkanı olarak Nuri Bilge Ceylan belirlendi.

Festival kapsamında 50 film gösterilecek. Sinema sektöründen yerli ve yabancı yetkin kişilerin yer alacağı jüri, en iyi film ve senaryoları belirlemek için toplanacak. Dünyada ve Türkiye’de son beş yılda önemli festivallerde ödüle değer görülmüş film ve senaryolar toplam 26 bin Euro ile ödüllendirilecek.

Yerli ve yabancı sinemacıları, basın mensupları, sivil toplum kuruluşlarından katılımcıları ve akademisyenleri ağırlayacak olan festival kapsamında masterclasslar ve paneller de düzenlenecek.

Festival kapsamında göç temasına ve dünyanın tarihi yerlerine odaklanan özel sergiler de hazırlandı. Herkesin açık olan sergiler VR gözlüklerle gezilebilecek.

Ayrıca, göç konusunda duyarlılık gösteren ve bu konuyla ilgili müzik üreten sanatçıların eserlerinin ağırlıkta olacağı konserler de düzenlenecek. Konserler, sahne konseri gerçekliğinde olacak ve YouTube üzerinden canlı olarak yayımlanacak.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması kategorisinin yedi kişilik jürisinin başkanlığını Nuri Bilge Ceylan üstlenecek.

Festivalde şu kategoriler yer alıyor:

Uluslararası Uzun Metraj,
Uluslararası Kısa Metraj,
İlham Verici Senaryo,
Aynı Gemi (Same Boat/ kısa metraj filmler için) Kategorisi.
Ulusal ve uluslararası alanda son beş yılda ödül alan ve önemli festivallerde gösterilen filmlerin yarışacağı festivalin sonunda “En İyi Kısa Metraj Film”, “İlham Verici Senaryo” ve En İyi Uzun Metraj Film” dallarında parasal ödüller verilecek.

Konser ve panel gibi etkinliklerin de yer alacağı festivalde, göçle ilgili ya da tarihi yerlerle ilgili mekanlar VR gözlüklerle gezilecek şekilde bir sergi konsepti de oluşturulacak.

Festival, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle düzenleniyor.

Nuri Bilge Ceylan hakkında

1959 yılında İstanbul’da doğdu.

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra iki yıl Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde sinema eğitimi aldı.

1995 tarihli Koza adlı kısa filmi Cannes Film Festivali’nde gösterildi ve yarışma için Türkiye’den seçilen ilk kısa film oldu.

1997’de ilk uzun metrajlı filmi olan Kasaba’yı, 1999’da ise otobiyografik izler de taşıyan Mayıs Sıkıntısı’nı çekti.

Uzak (2002) filmi 56. Cannes Film Festivali’nin yarışmalı bölümünden Büyük Jüri Ödülü ile döndü.

59’uncu Cannes Film Festivali’nde İklimler (2006) ile FIPRESCI Ödülü’nü aldı.

Üç Maymun (2008) ile Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandı.

64’üncü Cannes Film Festivali’nde Bir Zamanlar Anadolu’da (2011) filmiyle ikinci kez Büyük Jüri Ödülü’ne layık görüldü.

67’nci Cannes Film Festivali’nde ise en büyük ödül olan Altın Palmiye’yi Kış Uykusu (2014) adlı filmiyle aldı.

Ceylan, son filmi olan Ahlat Ağacı’nı 2018’de çekti.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz