Yedekci sordu: Çocuklarımız evde güvende mi?

519 0

CHP’li Gülay Yedekci, Başbakan Binali Yıldırım’a “Mavi Balina” oyununun tehlikelerine karşı alınması gereken önlemleri sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Yrd. Doç. Dr. Gülay Yedekci, Başbakan’a yazılı olarak cevap vermesi istemiyle hazırladığı soru önergesiyle son dönemde sıkça yaşanan intihar olaylarının ardında olduğu iddia edilen “Mavi Balina” tehlikesine karşı alınması planlanan önlemleri sordu.

“Oyun yöneticisi olarak görünen internet korsanları tarafından çocuklarımız tehdit, şantaj ve siber zorbalığa maruz kalmaktadır” diye açıklama yapan CHP Milletvekili Yedekci, çocukların ve ailelerin bilinçlendirilmesi gerektiğini öne sürerek sözlerine devam ederken, çocukların bilgisayar başında olmalarının güvende oldukları anlamına gelmediğini vurguladı.

BTK’nın “Mavi Balina” oyununa erişimi tam olarak engelleyemeyeceklerine yönelik açıklamasına istinaden, bilinçlendirme adına kamu sporu hazırlanması gerektiğini ifade eden Yedekci, “Çocuklar için faydalı teknolojik faaliyetler yapılmalıdır.” diyerek de teknolojinin önemini vurguladı.

Ayrıca önemli istatistiklere konuşmasında yer vererek açıklamalarına devam eden Yrd. Doç. Dr. Yedekci “Türkiye, çocukların internette oyun oynarken geçirdiği zaman bakımından dünyada 3’üncü sırada yer almaktadır. Ülkemizdeki çocuklar ortalama 8 yaşında internet kullanmaya başlamakta ve bunların yüzde 80’i sadece oyun amaçlı olarak internet kullanmaktadır. Uzmanların açıklamalarına göre gençlerimizin yüzde 20’si bağımlılık sınırında, yüzde 4’ü internet bağımlısıdır.” diyerek internet kullanımına dikkat çekti.

Önergede Şu İfadeler Yer Aldı:

Dünyada 130 gencin ölümüne sebep olduğu söylenen “Mavi Balina” adlı oyun gençlerin psikolojisini yıkarak hayatlarına son vermelerine yol açmaktadır. Son dönemde ülkemizde yaşanan bazı intihar olaylarının ardında bu oyun olduğu iddia edilmektedir. Oyunu oynamak isteyen kişilere, sözde oyunun yöneticisi görünümündeki internet korsanları tarafından link gönderildiği, gönderilen bu linkte kişisel bilgileri oltalama ( Phishing) yoluyla çalınan gençlerin yakın çevrelerindeki kişilerle ilgili tehdit, şantaj ve siber zorbalığa maruz kaldığı söylenmektedir. Bu oyun bir çok televizyon kanalında, gençlerin intiharına yol açan bir “bilgisayar oyunu” olarak yanlış lanse edilmektedir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yaptığı açıklamada, bu oyunun bir bilgisayar ya da mobil oyun olmadığını belirtilmiş, sabit bir internet adresi olmadığı için Türkiye üzerinden erişiminin kesilmesinin mümkün olmadığı söylenmiştir.

Bu bağlamda;

1.Mavi Balina adlı oyunun ülkemizin çocuklarına zarar vermesini engellemek için ne gibi önlemler alınması düşünülmektedir?

2.Oyuna ait sosyal medya hesaplarına ilişkin soruşturma yapılmakta mıdır?

3.Rusya kaynaklı Vkontakte adlı sosyal medya platformu üzerinden yayıldığı söylenen bu oyun ile ilgili olarak bu sosyal medya mecrası ve Rus yetkililer ile görüşme düşünülmekte midir?

4.Mavi Balina Oyunu hakkında çocuklarımızın ve ailelerin bilinçlenmesi için bir çalışma var mıdır? Kamu spotu niteliğinde bilgilendirme yapılacak mıdır?


Kadir Polat

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Leave a comment