CHP 13 Ay Önce Dikkat Çekmişti!

555 0

Muğla Köyceğiz’de kırsal alanda yapılan operasyonda beş PKK’lı teröristin öldürülmesinin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, örgütün Ege kırsalına sızmaya çalıştığını açıkladı. Bu gelişmenin ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran’ın geçen yıl 27 Ağustos 2016 günü Isparta’da yaptığı açıklama yeniden gündeme geldi. Cankurtaran bu açıklamasında bölücü örgütün Batı Akdeniz kırsalına sızmak isteyebileceğini söyleyerek uyarıda bulunmuştu.

CHP 13 ay önce dikkat çekmişti!

Yaşanan son gelişme CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran’ın geçtiğimiz yıl 27 Ağustos 2016 tarihinde Isparta’da yaptığı açıklamayı hatırlattı. Cankurtaran, herkesin PKK’nın Karadeniz bölgesindeki faaliyetlerine yoğunlaştığını ancak örgütün özellikle 1990’lı yıllarda Muğla, Denizli ve Antalya kırsalına da yerleşmeye çalıştığını hatırlatarak tekrardan Akdeniz kırsalında özellikle de Toros Dağları’na sızmaya çalışabileceğini söylemişti. Cankurtaran 27 Ağustos 2016 günü Isparta’daki açıklamasında aşağıdaki ifadeleri kullanmıştı:

BATI AKDENİZ KIRSALINA DİKKAT ÇEKMİŞ, “UYANIK OLUNMALI” DEMİŞTİ

“Son dönemlerde PKK’nın Karadeniz bölgesinde düzenlediği saldırılara dikkat çeken Cankurtaran, geçtiğimiz günlerde Antalya –  Kemer karayolunda askeri bir araca düzenlenen saldırıyı hatırlatarak, “PKK, 1998 yılında Antalya kırsalına da bazı gruplar göndermiş, bunlar o dönem için ciddi sorunlara yol açmıştı. Yine 2006 yılında Muğla-Denizli kırsalında keşif yaptıkları öne sürülmüştü. PKK, küçük grupları farklı illere göndererek lokal düzeyde kırsal alan faaliyetleri ile güvenlik güçlerimizin dikkatini dağıtmak isteyebilir. Özellikle gözler Karadeniz bölgesindeyken Akdeniz bölgesine de dikkat edilmeli. PKK, Türk turizminin ve tarımının merkezi olan bu bölgede de huzursuzluk çıkarmak için geçmişteki gibi benzer bir faaliyeti Toros dağlarında yeniden deneyebilir. Buna karşı uyanık olunmalı”


Kadir Polat

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.