ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Türkiye Açıklaması!

Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi ile ilgili ABD Dışişleri Bakanı Pompeo yaptığı açıklama ile Türkiye’nin ilerleyişinin kaygı verici olduğunu belirtti.

Washingto’da düzenlenen bir basın toplantısında Dışişleri Bakanı Pompeo gazetecinin Türkiye ile ilgili “Türk F-16 savaş uçaklarının Rus S-400 füze savunma sistemini test etmek için başkent Ankara üzerinde uçuşlar yaptığını ve bu haberlerinin Amerika Birleşik Devletini kaygılandırıp kaygılandırmadığını” sordu. Pompeo’nun soruya yanıtı ise “evet kaygılandırıcı, ama umutluyuz. Hala Türklerle konuşuyor ve çözüm bulmaya çalışıyoruz.” cevabını verdi.

Daha önce 13 Kasım’da Amerika Birleşik Devleti Başkanı Donald Trump Beyaz Saray’da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırlamış ve yapılan görüşme sonrasında “harika bir görüşme geçirdik” açıklamasında bulunmuştu. Fakat bu görüşmede devlet başkanlarının S-400 konusu ile ilgili bir görüşme yapıldığına dair sorulan sorular yanıtsız bırakılmıştı.

Fakat ABD ve diğer NATO müttefikleri, Türkiye de kurulacak S-400 sistemi ile Rusların NATO uçakları ile ilgili önemli bilgilerin elde etmesi konusunda endişe etmektedirler. Ve hala resmi bir açıklama da yapılmamıştır. Gözler şimdi S-400 konusunda yapılacak olan açıklama için ABD ve Türkiye başkanlarına çevrildi.

Erhan Yakut

Erhan Yakut 1989 Eskişehir Doğum olan yazarımız , uluslararası ilişkiler bölümü mezunu olup sitemizde haftanın 4 günü haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz