Albayrak’tan Enflasyon Açıklaması Geldi!

Hazine ve maliye bakanı Berat Albayrak, ekonominin seyrine yönelik değerlendirme yaptı ve enflasyon hedefinin 2022 yılı için tek hanelere ulaşıp 4.9 seviyelerinde olacağını öngörüyoruz dedi. Ayrıca Halk Bankası tarafından esnaf ve sanatkarlara 2020 yılı kullandırılacak kredi miktarının 2,2 milyar lira olduğu bildirildi. Aynı zamanda bakan Albayrak TBMM plan ve bütçe komisyonunda bir sunum da yaptı. Bu sunumunda küresel ekonomik durumu ve Türkiye ekonomisini ele aldı. Finansal saldırılara yerinde yapılan müdahaleler ile döviz kurlarında ki dalgalanmaların azaldığını ifade etti.

Bununla birlikte 2019 yılının ilk yıllarında koşullarda ki düzelme yılın ikinci yarısına da yansıdı. Geçen yıla göre enflasyonda ise bir düşüş yaşandı. Bu noktada temel hedef alınan tedbirler doğrultusunda enflasyonun zamanın en alt seviyelerine gerileterek kalıcı olarak tek haneli seviyelere getirmek. Gelecek yılın maliye ve para politikaları ile mali disipline kararlılıkla devam edileceğini kamu kaynaklarının da daha verimli bir şekilde kullanılacağı söylendi.

Yeni dönemde verimsiz harcamaları durdurulacağı ve başta eğitim ve sağlık alanında yapılan harcamaların artırılacağını da ekledi. Bu aşamada esnaflar ve çiftçiler de unutulmadı. Onlara tam destek devam ediyor. Ayrıca finansmana erişmede sıkıntı yaşayan genç şirketler için yeni finansal araçlar da sunuldu.

Semra Tuplek

Semra Tuplek , 1977 İzmir Doğumlu olup sitemizde Gündem ve Ekonomi kategorileri ağırlıklı olmak üzere haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz