Alman Devinden, Türkiye’deki Yatırım Planları Hakkında Açıklama Geldi

Dünya otomotiv piyasasının büyük oyuncularından biri olan Alman firması Volkswagen’in ülkemize ilişkin yatırım planları uzun zamandır konuşulan konulardan biriydi. Bu konuda çeşitli haberler ardı ardına gelirken, firmanın yetkili bir isminden yeni bir açıklama geldi. Volkswagen’in üretim biriminde idareci konumunda çalışan Andreas Tostmann, firmanın Türkiye’de taşıt üretimi amacıyla kurmayı planladığı fabrika hakkında kamuoyuna bilgi verdi. Tostmann, bu aşamada planlarını askıya aldıklarını belirterek, etkin bir biçimde başka ülkeleri veya şehirleri bu plan doğrultusunda düşünmediklerini sözlerine ekledi.

Alman devinin ülkemizde yapmayı tasarladığı büyük yatırım hamlesini dondurma ve erteleme yönündeki eğiliminin ertesinde, çeşitli ülkeler devreye girmeye çalışarak bu olası yatırımı kendilerine çekmeye uğraşmışlardı.

Alman firması, Türkiye’nin başlattığı ve başarıya ulaştığı Barış Pınarı Harekatı’nı gerekçe göstererek ülkemizde inşa edip çalıştıracağı fabrikayla ilgili tüm hareketlerini sonraki bir tarihe kadar dondurduğunu aktarmıştı. Volkswagen’in bu tutumu, Avrupa’daki ve bilhassa Balkanlar’daki birçok ülkenin harekete geçmesine yol açmıştı ve bu ülkeler ertelendiği duyurulan yatırımı elde etmek için teşvikler belirlemişlerdi. Türkiye’de de Alman firmasının bu kararı eleştirilere konu olmuştu.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz