Almanya’dan Güvenli Bölge Rahatsızlığı!

Almanya savunma bakanlığı güvenli bölge kurulması için teklifi Başkan Merkel’in onayladığını belirtirken, hükümetin diğer ortağı dışişlerinden sorumlu bakan güvenli bölge konusunu kendine gelen kısa mesajla öğrendiği gün yüzüne çıktı. Dışişleri Bakanı Maas ortaya atılan iddiayı onayladı ve mesajla yürütülen diplomasinin doğru olmadığını söyledi.

Almanya’da hükümet ortağı olan Hristiyan demokrat Birliği partisi başkanı ve aynı zamanda savunma bakanı Annegret Kramp Karrenbauer  Alman Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu. Açıklamada Suriye’nin kuzeyinde uluslararası bir mutabakatla bir güvenli bölge oluşturmak istediklerini belirtti.

Maas Öneriyi Kısa Mesajla Öğrendi

Bir Alman kanalına göre Başkan Merkel in kabul ettiği bu önerinin diğer hükümet ortaklarını çok şaşırttığı söylendi.

Dışişleri bakanı Heiko Maas şaşırtan konuya kısa mesaj ile haberdar edildi.

Dışişleri bakanı mesaj diplomasisini doğru bulmuyorum.

Salı günü açıklamalarda bulunan dışişleri bakanı Maas, dostlarımızdan Büyük bir şaşkınlık ve huzursuzluk var. Ortaklarımız arasında bu durumun konuşulmadığını ve hiçbir görüşme yapılmadığını söylemişti. Dışişleri bakanı Maas, bu konuyla ilgili kendisine yöneltilen soruya şöyle cevap verdi.” Böyle bir anlaşmaya onay vermek için konuyu incelememiz lazım diye cevap verdi.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz