Amsterdam’da Ezan Okunması Engellendi!

Amsterdam’da bulunan Mavi Cami’de ilk defa ezan okunacakken kimliği belirsiz kişiler tarafından camide bulunan hopörlerin kablolar kopartıldı.

Hollanda’nın Başkenti olan Amsterdam’da bulunan Mavi Camii’nde ilk defa cuma için ezan okunacağı sırada kimliği belirsiz kişiler tarafından, camii hoparlörünün kabloları kopartıldı. Bu nedenle Cuma Namazı ezanı hoparlörden okunamadı. Olayın Ardından Mavi Camii basın sözcüsü Nourdeen Wildeman basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada Wildeman “Cuma namazının ardından ezan sesini duymama sebebini araştırdığımızda caminin çatısına doğru giden hoparlör kablolarının kesildiğini fark ettik. Bunu kimin yaptığını bilmiyoruz. Muhtemelan art niyetli kişi ya da kişiler tarafından yapıldı.” Dedi

Wildeman bir sıkıntı olmasını istemedikleri için dün akşam ses sistemini kontrol ettiklerini ve denemeler yaptıklarını dile getirdi. Bu sebepten ötürü kabloların gece yarısı ya da namaz öncesi kesildiğini düşündüklerini söyledi.

Son zamanlarda Amsterdam’da bu tür İslamafobik olayların yaşandığını ve insanların artık hak, özgürlük ve dini değerlerini rahatça yaşayabilmeleri için çağrıda bulundu. Sonrasında ise Wildeman şu şekilde ekleme yaptı. “Bu durum farklı. Olayı fazla büyütmek istemiyoruz. Kesinlikle böyle bir amacımız yok. Bu durumu islamafobik saldırıdan önce yalnızca kabloların kesilmesi olarak görmek istiyoruz. Gereken önlemleri alıp, haftaya Cuma ezanını tekrardan camiimizin hoparlörüne vermeyi düşünüyoruz” dedi.

Erhan Yakut

Erhan Yakut 1989 Eskişehir Doğum olan yazarımız , uluslararası ilişkiler bölümü mezunu olup sitemizde haftanın 4 günü haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz