Arama Motoru Google’dan Siyasi İçerikli Reklamlara Düzenleme Geliyor!

Google yılbaşından sonra siyasi reklam paylaşımını kullanıcının internet sitesinden yararlanarak yasaklayacak. Associated press paylaşılan haberde siyasi reklam vermeyi yasaklıyor, sadece cinsiyetle yaş gibi genel konuları kaplayan siyasi reklamlara izin verecek. Yeni düzenleme ilk başta İngiltere’de yapılacak seçimden sonra uygulamaya başlanacak ve daha sonra bütün dünyada kullanılacak.

Twitter’da Daha Önce Siyasi Reklamları Yasaklamıştı

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2016’daki başkanlık seçimlerinde Cambridge analytica hadisesi ile insanların Facebook üzerinden özel bilgilerine ulaşılması nedeniyle 2020’de yapılacak seçimler için önlemler alınıyor. Özellikle son zamanlarda sahte videolarında artması ile ABD’de yapılacak 2020 seçimlerinin Şaibeli olmaması için ABD merkezli sosyal medya kuruluşları çeşitli önlemler almaya başladı.

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’in artık sosyal medya hesaplarının siyasi içerik taşıyan reklamları almamak kararının ardından gözler ABD kuruluşlu sosyal medya hesaplarına çevrildi. İnsanların takip ettikleri ve daha çok üzerinde durduğu konulara göre reklam vermeyi amaçlayan hedeflemiş Reklamcılık ile reklam dünyasında yeni bir çağa geçildi. Herkese aynı reklam yerine ilgilendikleri konulara göre farklı reklamlar amaçlayan bu reklam anlayışı siyasetçilerin de hoşuna gitmiştir. Bu sayede herkesin siyasi anlayışına göre reklam sunulmuş olacak.

Harun Gencel

Harun Gencel 1991 Trabzon Doğumlu olan editörümüz , Sitemizde güncel olarak haber yazmakta olup aynı zamanda yayınlanan haberlerin kontrollerini de sağlamaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz