Atatürk Havaalanı’na yapılacak olan projenin detayları!

İstanbul Atatürk Havalimanında gerçekleşecek millet bahçesi projesinin detayları ortaya çıktı 8.500.000 metrekarelik alanda arazinin yüzde otuzluk kısmı Havacılık’a %9’u ise askeri alana hizmet edecek Atatürk Havalimanı’na millet bahçesi olarak planlanan proje çalışmaları Emlak Konut Yatırım Ortaklığı tarafından sonuçlandı.

Çevre ve şehircilik bakanlığı ile beraber yapılan toplantılarda millet bahçesi ile sahil şeridinin birleştirilmesi planlandı. Eski havalimanı 855 metreden oluşan yayalara özel bir viyadükle Marmara denizine bağlanacağı düşünülüyor. Atatürk havalimanının tamamı 8.540.000 metre² den oluşmaktadır.

5,2 milyon metre karelik Kısıma gençlik merkezi müze alanı spor alanı fuar alanı konaklama yerleri yaşam merkezi ve afet toplanma alanı gibi bölümleri ayrıldı. Atatürk Havalimanı’na neler yapılacak? Atatürk Havalimanı’ndan doğu kısmında ise iç ve dış hatlar Terminali ile kapalı otopark bilim Fuar merkezi yapılması planlanıyor. Trafiği azaltmak için bilim ve fuar, gençlik merkezi, konaklama noktaları için Çevre yollardan ayrı farklı girişlerde planlandı ayrıca mevcut olan ve planlanan Metro istasyonları da projeye dahil edildi.

25.000 ağaç dikilmesi planlanan rekreasyon alanında 145.000 metre² den oluşan macera parkı 650 metreden oluşan kaykay pisti, 28.000 kapasitelik etkinlik Çayırı ve çocuk oyun parkları projeye dahil edildi. Rekreasyon alanının kuzey ve güney kısımlarında kütüphane derslik atölyeler kıraathaneler lokanta kafeterya ve hangi bir yapılarla geleneksel yaşam biçimini tekrardan canlandırmak amaçlanıyor.

 

Semra Tuplek

Semra Tuplek , 1977 İzmir Doğumlu olup sitemizde Gündem ve Ekonomi kategorileri ağırlıklı olmak üzere haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz