Avrupa Birliği’nden birliğe üye ülkelere bütçe uyarısı

Avrupa Birliği Yönetimi, İtalya, Fransa, Belçika, İspanya, Portekiz ve birliğe üye diğer ülkelere uyarılar yaptı. Komisyon üyeleri 2020 mali taslakları Avrupa Birliği bütçe kurallarına aykırı olduğunu açıkladı.

Avrupa Birliği Yönetimi, İtalya, Fransa, Belçika, İspanya, Portekiz’in 2020 yılındaki uygulanacak mali planların birliğe uymadığını aykırı planlar olduğunu belirtti. Ülkelere uyarılarda bulundu.

Avrupa Birliği Komisyon Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis ve Avrupa Birliği Komisyonu Ekonomik ve Mali İşler Yönetimi üyelerinden Pierre Moscovici açıklama yaptı. Yönetimi, İtalya, Fransa, Belçika, İspanya, Portekiz ve Finlandiya’ya bütçe ve mali kurallar ile ilgili tavsiyeler içeren farklı mektuplar yolladı.

İtalya ve Fransa’ya aşırı kamu harcamalarını azaltması gerektiğini ve tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi. Seçimlerin bitmesine rağmen hala hükumet kurulmayan Belçika’da uyarılanlar arasındaydı. Portekiz, İspanya ve Belçika ise tamamlanmamış mali taslaklar sundukları için uyarıldı.

Diğer yandan Avrupa Birliği Komisyonu geçtiğimiz sene İtalya’nın mali planının birliğin kurallarına aşırı uyumsuz olduğu gerekçesiyle kabul edilmemişti. Avrupa Birliği İtalya’nın borcunu azaltma sözüne karşılık İtalya’ya uygulanan disiplin sürecinin bittiğini duyurmuştu.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz