Benzine Yeni Zam Kapıda!

Benzine Yeni Zam Kapıda!

Benzine yeni zam geliyor. Benzine gelen zamları vatandaş sayamaz oldu. Ancak yeni bir zam daha geliyor. Peki yeni zamdan sonra benzinin litresi ne kadar olacak? İşte tüm detaylar haberimizin devamında. Yeni zam ile bir depo kaç liraya dolmaktadır?

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası Açıkladı!

Brent petrol fiyatlarının 70 dolar seviyesinde seyretmesi, benzine zam olarak yansıdı. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) bu gece yarısından itibaren benzine 12 kuruş zam geleceğini duyurdu. Peki bu zam ile birlikte benzinin litre fiyatı ne kadar olacak?

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikasının resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, “25.01.2018 tarihinden geçerli olmak üzere Benzin grubunda 12 kuruş fiyat artışı beklenmektedir.24.01-25.01.2018 tarihlerinde Motorin grubunda fiyat değişikliği beklenmemektedir” ifadeleri kullanıldı. Yeni zamla birlikte benzinin litre fiyatının İstanbul’da 5,68 TL’den 5,80 TL‘ye, Ankara’da 5,73 TL’den 5,85 TL’ye, İzmir’de 5,69 TL’den 5,81 TL’ye yükselmesi bekleniyor.

Bir Depo Kaç Liraya Doluyor?

Ülkemizde hemen hemen her ay benzine ve motorine zam gelmesi ile birlikte araç sahipleri hesaplamalarını değiştiriyor. Her ay hesap yapan araç sahipleri bu ay da yeni hesap yapacak. 12 kuruşluk zam litresi 5.80 tl olacak.

Peki benzinli bir otomobilin deposunu tamamen doldurabilmesi için kaç lira vermesi gerekiyor?

Hemen basit bir matematik hesabı yapalım. Bir otomobilin benzin deposu yaklaşık 50 litre benzin kapasitesi bulunmaktadır. Yani deponun tamamen doldurulması için halk tabiri ile fullenmesi için 50 litre benzin almak gerekmektedir. Basit bir matematik hesabı ile bir depo benzin yeni zam ile 290 TL’ye doldurulacak.

Peki zam gelmeden önce benzinli bir aracın deposu kaç liraya doluyordu? 

Benzinin litresini 5.68 TL den alan vatandaş deposunu tamamen doldurabilmek için 284 TL vermesi gerekiyordu.

Yeni Zam İle Bir Depo Doldurulması: 290

Eski Fiyat İle Bir Depo Doldurulması: 284

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz