Bir Ayda Yedi Ton Altın Satıldığı Belirlendi

Dünyadaki çeşitli durumların ve haberlerin yarattığı etkiyle, gram altında bir yükseliş eğilimi geçtiğimiz ağustos ayında da gözlemlenmiştir. Gram altının fiyatı 316 lira seviyelerine girmişti. Bu kapsamda, altın yatırımcılarının kâr amaçlı satış davranışına yakınlık gösterdikleri görülmüştü. Altın yatırımlarında 6,0 ton büyüklüğünde bir azalışın meydana geldiği bilgisi aktarıldı.

2019 yılının başlarında 218 lira dolaylarında seyreden gram altın fiyatları, takvimler aynı yılın ağustos ayını gösterdiğinde 316 lira gibi bir rekor düzeye gelmiştir. Bu yükselişte, dünyanın iki büyük ülkesi Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında süregiden iktisadi mücadelenin etkisi olduğu belirtildi.

Döviz kurlarındaki değişkenliğin de etkisinin göz ardı edilemeyeceği ifade edildi. Avrupa ülkelerinin siyasal yaşamlarındaki kaotik ve müphem durumların da birtakım yansımalarının görüldüğü aktarıldı. Gram altın fiyatlarında meydana gelen artışların, ton açısından erimeye yol açmakla beraber değer bakımından yatırımcıların yüzünü güldürdüğü tespit edildi.

Ağustos ayı itibariyle, BDDK bilgileri dikkate alındığında, ülke içi ve ülke dışı yerleşik kişilerin kıymetli madenlerle ilgili depo hesaplarının 60 milyar lirayı aşarak rekor seviyeye eriştiği saptandı. Bu toplamların, yaklaşık 59 milyar liralık kısmının ülke içinde yerleşik bulunan kişilere ait olduğu vurgulandı.

 

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz