Büyükelçi Kaymakçı Türkiye’nin AB Üyeliği Bir Aşk Değil, Çıkar Meselesi

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Mimar ve Mühendislik Grubu’nca hazırlanan 4.AR-GE ve İnovasyon Zirvesi ve Sergisinin açılışında konuşma yaptı. Kaymakçı, Türkiye’nin yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı mümkün olduğu en kısa sürede tamamlanmasını diledi. Kaymakçı, Barış Pınarı Harekatının hem Suriye halkına barış, huzur getireceğini inandıklarını aynı zamanda Türkiye’deki Suriyelilerin en kısa zamanda vatanlarına dönmelerine hizmet edeceğini ifade etti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Türkiye Cumhuriyeti’ni ABD ve Rusya ile sağladığı anlaşmaların önemli gelişmeler ve adımlar olduğunu vurguladı. Kaymakçı, umut ediyoruz ki gerçekleşen bu gelişmeler bölgeye istikrar ve güvenliğine katkıda bulunur ve yapılan anlaşmalara sadık kalınır, bölgeye barış ve istikrar hakim olur, dedi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, AB üyeliği ve egemenliğimizi kaybederiz endişesinin var olduğunu söyledi. Kaymakçı, günümüzde anladığımız, basit anlamda ulusal egemenlik diye bir kavramın kalmadığını görmekteyiz, dedi. Egemenlikler artık paylaşılıyor. Kullandığımız araba, telefon ve doğal gaz küresel çapta dünyada paylaşılıyor. Avrupa Birliği egemenliklerin paylaşıldığı uluslararası bir yapı. Biz bu yapının içerisinde yer aldığımız zaman egemenliğimizi daha fazla koruyabiliriz. Eğer bu yapının dışında kaldığımız zaman AB’nin aldığı tüm kararlara uymak zorunda kalacağız. Hedef güçlenmek ise bunu AB üyeliğini sağlayarak güçlendirebiliriz, AB’nin dışında kalarak değil, söylemlerinde bulundu.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz