Çam Fıstığı, Aileler İçin Gelire Dönüştü

Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) “gelir getiren tür ağaçlandırması” vizyonu çerçevesinde Manisa şehrinin Salihli ilçesinde dikimlerini gerçekleştirdiği, 10 bin dekar büyüklüğündeki alana yayılan çam ağaçlarının, bölgede yaşayan ailelere gelir oluşturduğu aktarıldı.

İlçenin çeşitli mahallelerinde, OGM’nin iradesi ve düzenlemesiyle dikilmiş ağaçlara ait çam fıstıklarının hasat diliminin başladığı bildirildi. Hasat zamanının tahminen bir ay kadar devam etmesi bekleniyor. Bu evrede aileler, sabahın ilk saatlerinde evlerinden çıkarak, günü ellerindeki sırıklar yardımıyla ağaçlardaki kozalakları indirmekle geçiriyor. Sonraki aşamada alış-satış yerine taşınan kozalaklar, burada kilogram fiyatı 3,5 lira düzeyinden alıcıyla buluşuyor.

Salihli ve civarında 15 bin dekara yakın alanı fıstık çamı ağacıyla ağaçlandırma işlemini gerçekleştirdiklerini belirten Adala Orman İşletme Şefi Osman Araz, bu arazinin 10 bin dekar büyüklüğündeki kısmında çam fıstığı elde edildiğini ifade etti. Sayıları 75’i bulan ailelerin bu yolla geçimini sağladığını vurgulayan Araz, senelik toplanan kozalak ağırlığının 100 tona eriştiğini dile getirdi. Hasat evresi için tahminlerini paylaşan Araz, bölgede bu işle uğraşan ailelerin 500 bin lira seviyesinde bir kazançları olacağını öngördüklerini iletti.Çam fıstığı toplama ve satış işinden kazanç sağlayan aileler de, durumdan memnuniyet duyduklarını ve bunun kendileri için güzel bir ekmek kapısı olduğunu söylediler.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz