Çiftçilere Siyez Buğdayı Tohumu Dağıtımı

241 0

Çok sağlıklı bir besin maddesi olarak gösterilen siyez buğdayının tohumları, Kayseri’de Kocasinan Belediyesi tarafından çiftçilere dağıtıldı. Belediye, çiftçilere siyez buğdayı tohumunun yanı sıra organik tavuk gübresi de iletti.

Kayçev Tesisleri’nde bir tören düzenlendi. Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar ile şehrin muhtarları ve çiftçileri de törene iştirak ettiler. Bu törendeki konuşmasında, Belediye Başkanı Çolakbayrakdar, siyez buğdayının geçmişine ve içeriğine dikkat çekerek, Çiftçinin gelir düzeyine ve sonraki kuşakların sağlıklı beslenmesine faydalı olacağını belirtti. 2018’de ekilen ve bu yıl ilk hasadı yapılan siyez buğdayı için bir yaygınlaştırma çabası içinde bulunduklarını dile getirdi.

Belediye Başkanı, Belediye olarak dağıtımını yaptıkları siyez buğdayı tohumlarının çiftçilerce Kocasinan’ın mümbit topraklarına ekiminin gerçekleştirileceğini söyledi. 2018’de Kayçev’in katkılarıyla on bin dönüm genişliğindeki topraklarda siyez buğdayının ata tohumlarının ekim işleminin yapıldığını vurgulayan Çolakbayrakdar, 2019’un hasat yılı olduğunu ifade etti.

Bu dağıtım hakkında konuşan çiftçiler ise, uygulamanın faydalarını öne çıkararak, bu yolla ürün alıcılarının sağlıklarına olumlu etkide bulunulacağına ve şehrin ekonomik canlanmasının artacağına vurgu yaptılar.


Sinan Demirdağ

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.