Dışişleri Bakanlığının Avrupa Parlamentosu Kararına ilişkin Yorumu

Geçtiğimiz günlerde dışişleri bakanlığından bir açıklama geldi. Bu açıklamada Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’nin Suriye de gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatı’nın kınama kararını reddettiği bildiriliyordu. Yazılı açıklamaya bakıldığında ‘’ Teröristleri sürekli parlamentosunda ağırlayanların aldığı bu karar aslında bizi hiç şaşırtmamıştır.’’ ifadesi oldukça dikkat çekti. Ayrıca ‘’ Bu harekatın meşruiyeti, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya ile yaptığımız anlaşmalarla da tescil edilmiştir” ifadesine de yer verildi.

Yapılan açıklamada altı çizilen bir diğer nokta ise alınmış olunan kararın gerçekle hiçbir şekilde bağdaşmamasıydı. Avrupa Parlamentosu bu durumda Türkiye’ye karşı önyargılı davranmış ve sağduyudan yoksun tutumunda ısrar etmiştir de denilebilir. Avrupa Parlamentosu Suriye’den kaynaklanan PKK/PYD/YPG ve DEAŞ terörüyle ve yasa dışı göçle mücadele eden Türkiye’yle dayanışma göstermek yerine beklenilenin aksi yönünde bir tutum sergileyerek terör örgütünün gündemine hizmet etmeyi ve asılsız iddialarına itibar etmeyi tercih etmiştir.

Bu karar Avrupa Parlamentosunun bölgesel ve küresel düzeydeki önemli gelişmeleri de maalesef gerektiği şekilde takip edemediğini, neden ve sonuçlarını da objektif bir şekilde değerlendiremediğini, bunlara bağlı olarak da amaca uygun stratejiler geliştiremediğini gösteriyor.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz