E Devlet Soy Ağacı Sistemi

E Devlet Soy Ağacı Sistemi

Sosyal medyada gündem olan, milyonları aşan soy ağacı çıkarımları, alt üst soy bilgisi öğrenmeler vatandaşlar arasında günden güne konuşulan e devlet soy ağacı sistemi. Büyük bir kitle e-Devlet üzerinden soy ağaçlarını, soy bilgilerini öğrenebilmiş olsa da geniş bir kitle de hala soy ağaçlarını öğrenemedi. İşte Soyağacı sorgulama nasıl yapılır? Soy bilgisi sorgulamada eski tarihlere nasıl gidilir? sorularının yanıtı haber sitemizde. E Devlet Soy Ağacı Sistemi

E Devlet Soy Ağacı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Uzun süren soyağacı sorgulama hareketliliği sırasında e-Devlet vatandaş portalında yoğunluklar yaşanmıştı; yoğunluklar aşıldıktan sonra milyonlarca vatandaş kolaylıkla alt üst soy bilgilerini öğrenebildiler. Hali hazırda da soy ağacı sorgulama işlemi devam ediyor. E Devlet’in sitesini ziyaret eden vatandaşlar soyağacı bilgisini nereden görüntüleyeceklerini de merak ediyorlar. Bu işlemi yapmak için ilk olarak turkiye.gov.tr adresine giriş yapın. Daha sonra karşınıza gelen pencereden ”Nüfus ve Vatandaşlık İşleri” sekmesini seçin. Buradan alt soy ve üst soy bilgisi sorgulama butonuna tıklayarak işleminizi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Soyunu araştırmak isteyen kişi ilk önce nüfus ve vatandaşlık hizmetleri genel müdürlüğünün alt-üst soy sorgulama sistemine müracaat ederek dedeleriyle ilgili ilk bilgilere ulaşabilir. Bazı nüfus müdürlüklerindeki kayıtlar 1800’lere kadar inmektedir. Ancak bu her nüfus müdürlüğü için geçerli değildir. Aile büyüklerinden ailenin geçmişiyle ilgili bilgilerin toplanması da büyük önem arzetmektedir. Çünkü ailenin geçmişini bilenler azalmaktadır ve bu bilgiler kayıt altına da alınmamıştır.

Aileden gerekli malumat öğrenildikten ve alt-üst soy sorgulamadan bilgiler alındıktan sonra arşivlere müracaat ederek daha gerilere gidilebilir. Ancak bu profesyonel bir araştırma gerekir. Eski yazı ve arşivlerin sistemini bilmeyenler bu araştırmayı yapamaz.

Soy tarihi araştırmaları için ilk olarak nüfus defterlerine bakmak gerekir. II. Mahmud’un emriyle 1831’de tutulmaya başlayan nüfus defterlerinin ilk sayımları Osmanlı Arşivi’ndedir. 1880’den sonraki defterler ve arada tutulan vukuat kayıtları ise Nüfus Genel Müdürlüğü Arşivi’ndedir. Bu defterleri destekleyecek diğer kayıtlar ise Osmanlı Arşivi’nde bulunan ve 19. yüzyılın ortalarına ait olan Temettuat defterleridir.

Soy Ağacı Bilgilerinizi Kimseyle Paylaşmayın.

Geçtiğimiz günlerde yeniden hizmete açılan alt üst soy ağacı sorgulama sisteminde hala büyük yoğunluk yaşanıyor. Bazı vatandaşlar ise soyağacı bilgilerini tamamen açık bi şekilde sosyal medya hesaplarında paylaşmaya başladı. Bankalar yaptıkları uyarılarda hiç kimseyle anne kızlık soyadınızı paylaşmamanız için uyarı üstüne uyarı yaparken vatandaşların soyağacı bilgilerini açık bir şekilde sosyal medyada paylaşması kişisel veri güvenlikleri için tehlike oluşturuyor. Güvenliğiniz için soyağacı bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz