Erdoğan BMGK’nın Sistemine Tepki Gösterdi!

İSEDAK açılış toplantısının açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme dair bazı açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, öncelikli olarak Arnavut da gerçekleşen 6,4 büyüklüğündeki depreme ilişkin olarak üzüntüsünü belirterek Arnavutluk başbakanı Edi Rama ile iki defa telefonla görüştüğünü ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavut Başbakanı Edi Rama ile gerçekleştirdi telefon görüşmesinde depremde 26 ölü ve 600’ün üzerinde yaralı olduğunun bilgisini aldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kargo uçakları ile beraber Kızılay ve AFAD’ın Arnavutluk’a yollandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimî üyelerine dair bazı eleştiriler yöneltti. Erdoğan, eleştirilerinde terör unsurlarının cami, okul ve pazar yerleri gibi mekanları katlettiğini ve Müslüman bir bireyin kanının ve canının çok değersiz olduğunu belirtti. Gerçekleşen bu olaylar üzerinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi gibi kurumların aciz kaldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BMGK’nın Daimî üyeleri içerisinde bir tane bile halkı Müslüman olan devletin olmadığını ve bu sistemin adaletsiz olduğundan dolayı devam etmesinin imkansız olduğunu söyledi. Oluşan olaylar karşısında beş daimi üyenin hatta bir tanesinin dudakları arasında olduğunu ve her şeyin onların kararına bağlı olduğunu ifade etti. Birleşmiş Milletler, Suriye’de olduğu gibi gerçekleşen olaylara bir çözüm bulamadığından dolayı Birleşmiş Milletler ‘in yapısının tekrardan belirlenmesi gerektiği çağrısını yaptı.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz