Giresun’da Fındık Fiyatlarının Yükselişi Devam Ediyor

Karadeniz’in en güzellerini yetiştirerek ülkemizin ve dünyanın damaklarına ulaştırdığı fındığın fiyatlarıyla ilgili artışın sürdüğü belirtiliyor. Fındık piyasasındaki hareketler hem tüketiciyi hem de üreticiyi yakından ilgilendiriyor. Fındık üreticileri, Karadeniz ekonomisinin canlılığına katkıda bulunmaya var güçleriyle devam ediyor.

Fındık fiyatlarındaki yükselişe dair, Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan açıklamalarda bulundu. Karan, serbest piyasa gözlemlendiğinde fındık fiyatlarındaki artışın devamlılık sergilediğini söylemenin mümkün olduğunu belirtti. Fındık sektöründe şu sıralar yakalanan fiyatın, Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından Giresun kalite fındık için belirlenmiş 17 lira düzeyindeki alış fiyatına oldukça yakın olduğunu dile getiren Karan, önceki aylarda fındık fiyatlarında görülen azalışın sona erdiğini ve artışın hız kazandığını vurguladı.

Karan, ortaya koydukları hesap uyarınca, 2019’a ait rekoltenin yüzde 60 seviyesinde el değiştirdiğinin saptandığını, çiftçi tarafından elde tutulan fındık oranının ise yüzde 40 civarında seyrettiğini söyledi. Bu süreç için çiftçilere çeşitli tavsiyelerde de bulunan Karan, fındıkla ilgili akıllarındaki fiyatlamaya denk bir durum söz konusu olunca satış yapmaları önerisini paylaştı. Fındığın kıymetini, üretimini gerçekleştirenin en iyi bileceğini sözlerine ekledi.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz