Hastalanan Öğrenci Artık Okula Robot Gönderecek!

Son yıllarda hayatımızın her alanına yer eden teknoloji gün geçtikçe kendisini geliştirmeye ve ilerlemeye devam ediyor. Teknolojik geliştirmeler ve buluşlar konusunda ise oldukça büyük payı olan Japonya’dan teknoloji dünyasına bomba gibi bir haber düştü. Japonya’da icat edilen bir robot sayesinde artık hastalanan öğrenci yerine robotlar okula gidecek ve derslere girecek. Bu haber öğrencilerin yüzünü güldürdü.

Hastalanan Öğrenci Yerine Robot Öğrenci

Çeşitli sebepler ve hastalık yüzünden okula gidemeyen öğrenciler gün içerisinde işlenen tüm dersleri kaçırmış oluyor. Bu durumun kimi zaman telafisi olmadığından dolayı öğrenci o dersi hiçbir şekilde tam anlamıyla öğrenemiyor. Japonya’da geliştirilen bu teknoloji ile o gün hasta olan öğrenci yerine okula robot öğrenciler gönderilmeye başlanacak. Geçtiğimiz ay Japonya’nın Kasama kentindeki bir okulda uygulamaya sokulan bu sistem ile robot öğrenciler öğrencilerin yerine derse girmeye başladı.

Küçük bir heykel büyüklüğünde olan Ori Hame ismindeki robot sıra ve masaları üzerinde durabiliyor. Ayrıca üzerine yerleştirilen kameralar ile gün boyunca video kaydı alıp öğrenciye aktarabiliyor. Bu sayede öğrenci tüm gün okula gitmiş gibi dersleri kaçırmıyor. Bir diğer özellik ise robotun üzerinde bulunan mikrofonlar sayesinde öğrenci bulunduğu yerden sesini tüm sınıfa iletebiliyor.

Şu an Japonya’da pilot okullarda uygulanmaya başlayan bu sistem, önümüzdeki süreçte dünyanın diğer ülkelerindeki okullarda da uygulanmaya başlayacak. Ancak kesin sonuç için bir süre daha pilot okullarda uygulanmaya devam edecek.

Harun Gencel

Harun Gencel 1991 Trabzon Doğumlu olan editörümüz , Sitemizde güncel olarak haber yazmakta olup aynı zamanda yayınlanan haberlerin kontrollerini de sağlamaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz