İBB’den “Esenler Otogarı” Konusunda Yıkım Açıklaması!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından “Esenler Otogarı” konusunda yıkımlarla ilgili açıklamalar yapıldı. Yıkılan binaların yasal olarak mülk sahipleri ya da hâlihazırda kiracıları bulunmadığı için kanunlar gereği yazılı bir bilgilendirme gönderilmediği açıklandı.

 

İBB’ den yapılan açıklamada, 15 Temmuz Demokrasi Otogarının mülkiyetinin 5 Mayıs tarihinden bu yana belediyede olduğunu açıkladı. Otogarda bulunan terk edilmiş, insan sağlığına aykırı koşullar taşıyan ve tehlike arz eden yapılar belediye tarafından tespit edilerek yıkım kararının verildiği belirtildi.

 

Yapılan açıklamada, yıkılan binaların içinde hali hazırda çalışan ve sağlıklı şartlarda bulunan binaların yıkılmadığı söylendi. Otogar esnafının olduğu, ticaretin devam ettiği, sağlık kurallarına uygun şartlarda hizmetin verildiği yerlerde hiçbir şekilde yıkım uygulanması yapılmayacaktır denildi. İBB, yıkılan binalar hakkında da bu binaların herhangi bir sahipleri yahut kiracıları olmadığından, yıkım işlemi için bir tebligat gönderilmediğini belirtti. Bu yüzden yıkım kararı sözlü olarak ve otogara asılan büyük afişlerle sağlanmaktadır ifadelerine yer verdi.

 

İBB, geçtiğimiz günlerde devraldığı otogarda 1 Ekim tarihinden beri temizlik ve yıkım çalışmalarına başlamıştı. Yıkılan binalarda bazı vatandaşlar kendilerine herhangi bir tebligat veya uyarı gönderilmediği gerekçesiyle yıkım kararına tepki göstermişti.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz