İmkansız Denilen Oldu! Yeni Keşif Ses Getirdi!

Gökbilimciler “var olmaması gereken” yeni dev bir gezegen keşfettiler.

Jüpiter’e benzeyen gezenin, yörüngesinde döndüğü yıldıza kıyasla devasa büyüklükte. Bu gezegen, gezegenlerin oluşumuyla ilgili oluşturulan genel kabul teorisine ters düşüyor.

Keşfedilen yeni dev gezegenin yörüngesinde döndüğü yıldızın M tipi kırmızı cüce yıldız olduğu düşünülüyor. Galaksimizde sıklıkla rastlanan bir yıldız türü ve hesaplamalara göre dünyamıza uzaklığı 284 trilyon kilometre.

Bu konu hakkında ki bulguları, uluslararası gökbilimciler Science dergisine yazdılar.

Konu hakkında kısa bir açıklama yapan ve bu projede yer almayan İngiliz gökbilimci Profesör Peter Wheatley,” Bu çok heyecan verici bir olay çünkü uzun süredir küçük yıldızlar etrafında Jüpiter ve Satürn gibi dev gezegenlerin oluşup oluşmayacağını merak ediyorduk. Ve genel kanı, bu tür gezegenlerin olmadığı yönündeydi. Bu görüşümüzde emin değildik, çünkü küçük yıldızları ışıkları az olduğu için onları incelemek çok zor oluyor.”

Bu açıklamayla birlikte M tipi cüce yıldızların yörüngesinde büyük gezegenlerin olabileceği kanısına varmak mümkün hale geldi.

Araştırmacılar, bilgisayar simülasyonlardan yararlanarak genç yıldızların yörüngesindeki gaz ve toz bulutlarının nasıl birer gezegene dönüştüğü konusundaki teorilerini uygulamada test ediyorlar. Bu simülasyonlar sayesinde M tipi cüce yıldızların yörüngesinde çok sayıda küçük gezegenler olabileceği açıklandı.

Güneş’e 369 trilyon kilometre veya 39 ışık yılı uzaklıktaki yıldızın 7 gezegenden oluşan bir sistemi bulunmakta. Tespitler sonucu bu 7 gezegenin boyutlarının ortalama büyüklükleri aşağı yukarı Dünya kadar ya da Dünya’dan biraz daha küçükler.

 

 

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz