İngiliz Firması Mothercare İflasa Gidiyor

İngiltere’de son zamanlarda firmaların iflaslarına dair haberlerin sıklaşması dikkat çekiyor. Ülkenin önde gelen bebek ürünleri firması Mothercare, bu iflas kervanına katılan şirketlerden biri olmak üzere. Firmanın iflasla ilgili başvuru işlemlerine start verme aşamasında olduğu aktarıldı.

Mothercare firmasından gelen açıklama kapsamında, İngiltere genelindeki 79 mağazalarında kâr problemi çektiklerini ve bu gerekçelerle iflas başvurusunu iletmeye karar verdiklerini paylaştılar. Firmanın açıklaması doğrultusunda süreç devam ederse, mağazalar faaliyetine son verecek ve 2 bin 500 çalışan işsiz kalacak. İstihdam yönünden de İngiliz ekonomisine zararı dokunacak bu iflas, ekonomideki risk yönetimlerinin başarısı hususunda soru işaretlerini beraberinde getiriyor.

Mothercare firmasının İngiltere haricindeki mağazalarında da 2019’un mart ayı itibarıyla 36,3 milyon dolar düzeyinde zarar açıklaması yapılmıştı. İngiliz basınına yansıyan haberlere göre, firmanın İngiltere’de faaliyet gösteren mağazalarını elden çıkarmak için uzunca bir zamandır pek çok görüşme gerçekleştirdiği fakat arzu ettiği müşteriye bir türlü ulaşamadığı bildiriliyor.

İngiltere ekonomisi, son yıllarda belli gerilimli ve halka tedirginlik verici süreçlerden geçiyor. Risk düzeyleri ve tüketici tutumları gibi gerekçeler, personel çıkarma, iflas yahut mağaza sayısını azaltma gibi keskin sonuçlara yol açıyor.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz