İngiltere’de Parlamento Feshi Gerçekleşti

İngiltere, Brexit gerilimiyle erken seçime gidiyor. Ülkede alınan erken seçim kararı uyarınca parlamentonun feshedildiği bildirildi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Brexit sürecinin gerçekleşip tamamlanması için seçimlerde Muhafazakar Parti’ye destek olunmasını talep etti.

Başbakan Johnson’ın Buckingham Sarayı’na giderek burada Kraliçe 2. Elizabeth tarafından kabul edildiği aktarıldı. Bu kabulde, Başbakan Johnson’ın Kraliçe’den parlamentonun feshedilmesi adına izin talebinde bulunduğu açıklandı. Bu yolla, ülkenin 12 Aralık tarihinde erken seçim yapması hedefiyle ilgili sürece start verildi. Saraydaki görüşme öncesinde makam aracında çekilen görüntülerde seçim konusuna ilişkin tahlillerini paylaşan Johnson, bu seçime gidilmesindeki temel gerekçenin parlamentonun kötürüm bir vaziyette bulunuşu olduğunu ifade etti.

Harika olarak nitelediği Brexit anlaşmasının parlamentodan onay görmediğini belirten Başbakan Johnson, bu gerilimli süreçten çıkış yollarına ilişkin açıkmalarda da bulundu. Johnson, Brexit’in tamamlanışı adına Muhafazakar Parti’ye oy verilmesini talep etti ve seçimlerden sonra parlamentonun açıldığı ilk oturumda anlaşmayı tekrar gündeme getireceklerine işaret etti.

Bunun ardından, Ocak 2020’de birlikten ayrılışlarının gerçekleşeceğini bildirdi. Johnson, seçimleri muhalif İşçi Partisi’nin kazanması halinde, Brexit’in oldukça gecikeceğini ve bir kabus halinin ortaya çıkacağını sözlerine ekledi.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz