Irak’da Sular Durulmuyor!

Bağdat’ta kötü yönetimin ve işsizliğin hat safhaya çıkması sebebi ile sular bir türlü durulmuyor. İki haftadan sonra olaylar yeniden alevlenmiş eylemler tüm meydanları sarmış durumda. Eylemler Irak’ın başka şehirlerinde de başladığı öğrenildi.

Hükumet aleyhine gerçekleştirilen protesto olaylarında ölü sayısı giderek artıyor. Son verilere göre ölü sayısının 12 ye yükseldiğini ve çok sayıda yaralı olduğu açıklandı. Irak’ın hemen her cadde ve sokaklarında protestocuların sesi yükselmeye başladı. ırak halkı kötü yönetim kamu hizmetlerinin yetersiz olduğu yolsuzluk ve artan işsizlik nedeniyle kısa bir aradan sonra tekrar meydanlara çıktı. Protestocular en kısa zamanda hükumetin istifa etmesini istiyor. Halktan bazı kesimler hükumetin meşru olmadığını bu şekilde yönetimin derhal istifa etmelerini gerekli olduğunu söylediler. Yapılan Eylemlere güvenlik güçlerinin müdahalesi çok sert olduğunu ifade ettiler. Göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz, ses bombaları, plastik mermiler ve halkın anlatımlarına göre polisin gerçek mermi kullandığını açıkladılar.

Eylemlerin Bilançosu Ağır

İlk protestolarda yaklaşık 150 ölü 6000’den fazla yaralının olduğu kaydedildi.  Yeniden eylemlerin başlaması sonucu çok sayıda ölü ve yaralıların olduğu açıklandı. Eylemcilerin, hükumet binalarına, meclise ve konsolosluklara saldırmak istemesi üzerine ırak polisi müdahale etmek zorunda kaldı. İlk belirlemelere göre ikinci eylemin başladığı günde 2 sivil hayatını kaybetti. Yaklaşık olarak 300’ü aşkın yaralıların olduğu bildirildi. Ölen iki sivil eylemcinin başlarından aldıkları darbeler sonucu yaşamlarını yitirdiklerini açıkladılar. Ülkenin çeşitli bölge ve şehirlerinde benzer olayların devam ettiğini öğrenildi.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz