Irak’ta Güvenlik Güçleri Eylemcilerin Üzerine Ateş Açtı

Irak’ta geçtiğimiz cuma günü başlayan eylemler hız kesmeden devam ediyor. Kerbela şehrinde Irak polisinin eylemcilere ateş açması sebebiyle 18 kişi öldü. 865 kişi de yaralandı. Birleşmiş Milletler, ekim ayının başından beri 229 eylemcinin öldüğünü açıkladı. Başkent Bağdat’ta başlayan eylemler ülkenin farklı kentlerine de yayılmaya devam ediyor.

Şiilerin yoğunlukla yaşadığı Kerbela’da eylem yapan göstericilere polis ateş açtı. Polisin ateşli müdahalesinden sonra 18 kişi öldü 865 kişi ise yaralandı. Cuma gününden bu yana eylemlerde ölen gösterici sayısı sekseni aştı.

Bağdat ve Kerbela’da gece saat 12’den sabah saat 6’ya kadar sokağa çıkmak yasaklandı. Ancak eylemciler bu yasağa uymamakta ısrar ediyor. Şiilerin lideri olan Mukteda es-Sadr ise Irak Başbakanı Abdülmehdi’ye erken seçim için çağrı yaptı. Şii lider aynı zamanda eylemcilere sokağa çıkma yasağında uyumayın çağrısında bulundu. Kerbela şehrinde eylemcilere Irak polisinin gerçek mermi ile ateş açtığını belirtti.

Birleşmiş Milletler Irak’ta Devam Eden Eylemlerle İlgili Açıklamalarda Bulundu.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, Ekim ayından bu yana devam eden gösterilerde 229 eylemcinin hayatını kaybettiğini açıklandı.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz