İzmir’in Ödemiş İlçesinde 2000 Kişi Aynı Anda Zeybek Oynadı

İzmir’in Ödemiş ilçesinde Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında etkinlikler yapıldı. Aynı anda 2000 kişinin Zeybek oynaması gündeme damgasını vurdu.

Ödemiş belediyesi ve Ödemiş Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen etkinlikte 2000 kişi araç trafiğine kapalı olan Saraçoğlu Caddesi’nde Zeybek gösterisi yaptı. Ödemiş Halk Eğitim Merkezi tarafından 3 gün boyunca eğitim verilen, 12 yaşın üzerindeki gönüllülerin katıldığı Zeybek gösterisi büyük bir ilgi ile izlendi.

Zeybek gösterisine ilgi büyüktü. Evlerin balkonları ve pencereler, binaların tepeleri ve gösterinin yapıldığı kaldırım gösteriyi izlemek isteyen insanlarla dolup taştı. Zeybek oynayanların büyük çoğunluğunun Atatürk portresi ve imzası bulunan kıyafetler giyerek sunduğu Zeybek gösterisi, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının coşkusunu arttırdı.

Saraçoğlu Stadyumu’ndaki farklı okulların katılımıyla yapılan folklor ve halk oyunları gösterileri, şiir kompozisyonları ile devam eden kutlamalara ilgi yoğundu. Stadyumda yapılan törene Ödemiş Kaymakamı Ödemiş Belediye Başkanı ve Ödemiş Garnizon Komutanı yanı sıra birçok protokol üyeleri de katıldı.

Ödemiş kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu törenle ilgili birtakım açıklamalarda bulundu. “Türkiye Cumhuriyeti hiç şüphesiz kolay kurulmadı. Çeşitli zorluklardan geçtikten sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde Cumhuriyet kuruldu. Kendisi kurduğu Cumhuriyeti Türk gençliğine emanet etti. Sizlerin de üzerinize düşen bu vazifeyi sonuna kadar yerine getireceğinize inanıyorum” sözlerini kullandı.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz